Share

بابک مستوفی – ایو سن لوران از چهره‌های افسانه‌ای مُد در قرن بیستم است که همواره جایگاه خدایگونه‌اش در این صنعت -هنر را حفظ کرده است. پس از روایت زندگی کوکو شانل بر پرده‌ی سینما، این‌بار نوبت اوست که بر پرده ظاهر شود، اما نه به‌شکل یک فیلم سینمایی، بلکه به‌شکل مستندی درباره‌ی زندگی‌اش با عنوان عشق دیوانه‌وار. این فیلم مستند که توسط پیر تورتون به تازگی کامل شده و در جشنواره‌های مختلف جهانی، از جمله در جشنواره‌ی فیلم تورنتو و جشنواره‌ی فیلم رم به نمایش درآمده، چهره‌ی تازه‌ای از این طراح مد جاودانه و رابطه‌ی ۵۰ ساله‌ی او با پیر برژه را روایت می‌کند.

 

فیلم تصاویر ناب و دیده نشده‌ای از ایو سن لوران، اندی وارهول، مایک جگر و کلکسیون هنری شگفت‌انگیز پیر برژه و سن لوران ارائه می‌کند. گفت‌و‌گو اختصاصی بابک مستوفی از سوی بخش فرهنگ رادیو زمانه را با کارگردان این فیلم بخوانید.

 

چطور با پیر برژه، یار دیرین ایو سن لوران آشنا شدید؟

پیر برژه را برای اولین بار ده سال پیش ملاقات کردم. مادر خانمم یعنی کا‌ترین دونوو، من را به او معرفی کرد. به برژه پیشنهاد کردم که فیلمی درباره‌ی آنها بسازم. او قبول کرد و همه‌ی در‌ها را به روی من باز کرد. برژه مرا آزاد گذاشت که هر کاری که می‌خواهم انجام دهم.

وقتی که به شخصیتی مثل ایو سن لوران نگاه می‌کنید، جنبه‌های گوناگونی دارد. جنبه مهم این شخصیت برای شما چه بود؟ از چه زاویه‌ای به او نگاه کردید؟

 

او یک نابغه بود و به نظرم مُد را تغییر داد. زمانی که او کارش آغاز کرد، مُد تنها نوعی لباس پوشیدن ساده بود، اما او در واقع کسی بود که مُد را به خیابان‌ها آورد.

چه ویژگی شخصیتی او جلب نظر می‌کرد؟

 

خیلی خجالتی بود. ما همیشه به بچه‌هامان می‌گوئیم تو باید این‌طور یا آن‌طور باشی، یا مثلاً قوی باشی، اما او به ما ثابت کرد که این‌طور نیست و یک آدم خجالتی هم می‌تواند موفق شود.

 

فکر می‌کنید جایگاهی که ایو سن لوران در فرانسه دارد، در تمام دنیا هم به همین شدت است؟

 

من فکر می‌کنم او به‌عنوان یک طراح مُد در تمام جهان شناخته شده است. زمانی که فیلم من در جشنواره‌ی فیلم تورنتو به نمایش درآمد، خیلی از مردم مارک ایو سن لوران را می‌شناختند، اما هیچ‌کس خودش را نمی‌شناخت. حتی در فرانسه هم مردم خود ایو سن لوران را نمی‌شناسند، اما با مارک معروف آن آشنا هستند. شاید این فیلم کمک کند که مردم بیشتر خود ایو سن لوران را بشناسند و نه فقط مارک معروف لباس‌های او را.

 

سن لوران آدم بسیار شناخته شده‌ای بود و یک راه ساختن مستند درباره‌ی او مصاحبه با آدم‌های مختلف است. اما شما این کار را نکردید….
 

سعی کردم که در دام استفاده از ستاره‌ها نیفتم. به‌سادگی می‌توانستم خیلی از چهره‌های مشهور را دعوت کنم و با آنها درباره‌ی ایو سن لوران مصاحبه کنم اما سعی کردم به ایو سن لوران و پیر برژه نزدیک بمانم و هدفم برای تصویر کردن او را فراموش نکنم؛ می‌خواستم درباره‌ی آنها حرف بزنم و نه اینکه به ستاره‌ها فرصت بدهم که درباره‌ی سن لوران نظرشان را بگویند. البته استفاده از چهره‌های مشهور می‌توانست فیلم را معروف‌تر کند و رسانه‌ها بیشتر به آن توجه کنند، اما این روشی نبود که من به آن تمایلی داشته باشم. در عوض سعی کردم هر چیزی را که قابل نشان دادن بود، به نمایش بگذارم. خوبی ماجرا این بود که به آرشیوی بسیار غنی‌ درباره‌ی او دسترسی داشتم و می‌توانستم از مواد خام زیادی استفاده کنم. زمانی که پیر برژه به من چراغ سبز داد، من به همه‌ی فیلم‌ها و عکس‌ها دسترسی آزادانه داشتم و توانستم هر کدام از آنها را که می‌خواهم برای فیلمم استفاده کنم. این یک آرشیو شخصی بود که امکان خیلی زیادی به من داد.

حتی نخواستید با دوستان نزدیکش مصاحبه کنید؟

 

او آشنایان زیادی در جهان داشت، اما تنها سه یا چهار نفر دوست نزدیک او به حساب می‌آمدند. خیلی‌ها با او یک شام یا گیلاسی شامپاین خورده‌اند، اما دوستان واقعی او خیلی کم بودند. فکر می‌کنم این مسأله درباره‌ی همه‌ی ما صدق می‌کند. ما دوستان نزدیک خیلی کمی داریم اما در عین حال با خیلی‌ها در ارتباطیم. این واقعیت که او مشهور بود، دلیلی بر این نیست که دوستان نزدیک بیشتری داشت.

با توجه به رابطه برژه و ایو سن لوران و زندگی مشترک طولانی آنها با یکدیگر، هنگام مصاحبه با برژه، چه چیزهایی درباره‌ی رابطه‌ی آنها توجه شما را جلب کرد؟

 

من ابتدا فیلمنامه را طوری نوشته بودم که قرار بود به یک فیلم سینمایی تبدیل شود و نه یک مستند. در این فیلمنامه به رابطه‌ی آنها پرداخته بودم، اما بعد دیدم واقعیت شخصی آنها با آنچه که تصور کرده بودم، فرق زیادی دارد. هر چیزی که برژه می‌گفت برای من یک شگفتی بود. فکر می‌کنم رابطه‌ی آنها در طول زمان تغییر کرد،‌ همان‌طور که همه‌ی رابطه‌های ما تغییر می‌کند. اما ۵۰ سال با یک نفر ماندن، حساسیت‌ها و ضرورت‌های خود را طلب می‌کند و باید بگویم که یک کار تمام‌وقت است.

 

حالا قصد ندارید که این فیلم سینمایی را بسازید؟

نه، دیگر نمی‌خواهم این کار را بکنم، ولی می‌دانم که خیلی‌ها قصد داشتند که یک فیلم سینمایی‌ درباره‌ی او بسازند. یکی از معروف‌ترینشان گاس ون سنت بود که برای ساختن فیلمی درباره‌ی ایو سن لوران طرحی در دست داشت. نمی‌دانم که این طرح در کجای کار است و به ثمر خواهد رسید یا نه، اما اگر این اتفاق بیفتد، فکر می‌کنم خیلی خوب است، چون درباره‌ی ایو سن لوران به فیلمسازی در سطح گاس ون سنت احتیاج داریم تا فیلم درخوری ساخته شود.

 

پروژه بعدیتان چیست؟ شخصیت دیگری از جهان مد؟

 

نه، یک فیلم سینمایی؛ یک داستان عاشقانه!

 

تریلر فیلم

عکس‌ها از بالا به پایین:
ایو سن لوران، پیر تورتون و پیر برژه، پیر تورتون

Share