Share

در حالی‌که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به نیویورک رفته است تا در هفتادویکمین مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند، سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای وضعیت آزادی بیان و سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران را محکوم کرد و گفت روحانی به وعده انتخاباتی خود مبنی بر گشودن فضای اطلاع‌رسانی عمل نکرده است.

Tmedia-freedom-2

گزارشگران بدون مرز در این بیانیه که چهارشنبه ۲۱ سپتامبر / ۳۱ شهریور منتشر شده گفته‌اند روزنامه‌نگاران در ایران همچنان بازداشت، تهدید و یا احضار می‌شوند.

این نهاد مدافع آزادی رسانه‌ها در جهان به دو بازداشت اخیر روزنامه‌نگاران در ایران اشاره کرده و گفته است صدرا محقق، مسئول بخش اجتماعی روزنامه شرق و یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری‌نیوز در یک هفته اخیر بازداشت شده‌اند.

صدرا محقق صبح روز ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ در منزل خود، و یاشار سلطانی روز ۲۷ شهریور پس از احضار به دادسرای دادگاه فرهنگ و رسانه‌ تهران، بازداشت شدند. هر دوی آن‌ها خبرها و گزارش‌هایی درباره فساد در شهرداری تهران و واگذاری زمین‌های این شهرداری به برخی مسئولان شهرداری، شورای شهر تهران و نمایندگان مجلس منتشر کرده بودند.

مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی سایت معماری‌نیوز را هم فیلتر کرده‌اند.

رضا معینی، مسئول بخش افغانستان و ایران سازمان گزارشگران بدون مرز در این‌باره گفت: «حسن روحانی در حالی برای آخرین بار در دوره ریاست جمهوری‌اش به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که وعده انتخاباتی‌ “تغییر به نفع آزادی بیان و مطبوعات” محقق نشده است.»

او افزود: «وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی همچنان در ایران نامساعد است و در سایه تهدید‌های جنگ و فساد بر کشور به نظر می‌رسد این وضعیت ناگوارتر شود.»

به‌گفته رضا معینی دستگاه قضایی ایران و سپاه پاسداران زیر فرمان رهبر جمهوری اسلامی اطلاع‌رسانی مستقل را مهار و سرکوب می‌کنند.

معینی گفت: «حسن روحانی که بنا بر قانون ناظر اجرای قانون اساسی است، می‌توانست به این وضعیت پایان دهد، کاری که تا امروز نکرده است. او ترجیح داد بازارهای ایران را برای سرمایه‌های خارجی باز کند تا در‌های زندان‌ را به روی زندانیان سیاسی بگشاید.»

در بیانیه همچنین به دستگیری فواد صادقی، سردبیر پیشین دو سایت اطلاع‌رسانی تعطیل‌شده «آینده» و «بازتاب امروز» و مشاور رئیس جمهوری سابق ایران اکبر هاشمی رفسنحانی در روز هفتم شهریور اشاره شده است.

گزارشگران بدون مرز به حکم قضائی ۲۱ ماه زندان عیسی سحرخیز، یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران نیز پرداخته و آن را محکوم کرده است. این حکم در تاریخ ۲۷ شهریور به وکلای او ابلاغ شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بخشی از خاطرات زندان عیسی سحرخیز را که در آن به مکانی با نام «کازینو سیدعلی» در زندان رجایی‌شهر اشاره شده است، مصداق توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دانست. سحرخیز نوشته بود که در این مکان زندانی‌ها ورق و تخته‌نرد بازی می‌کرده‌اند.

سحرخیز آخرین بار در موج دستگیری و احضار روزنامه‌نگاران به همراه سه روزنامه‌نگار دیگر به تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ بازداشت شد و از تاریخ ١٩ اسفند، در پی اعتصاب غذایی طولانی مدت و نارسایی قلبی به بیمارستان منتقل شده است. آفرین چیت‌ساز، احسان مازندانی و سامان صفرزایی سه روزنامه‌نگار دیگر بودند که به ۱۰، هفت و پنج سال زندان محکوم شده بودند. این احکام در دادگاه تجدیدنظر به دوسال زندانی قطعی کاهش پیدا کرد.

گزارشگران بدون مرز همچنین گفته‌اند که مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران حقوق بین‌المللی ناظر بر حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند و تاکنون به گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران اجازه ورود به کشور و تهیه گزارش را نداده‌اند.

ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۶۹ قرار دارد.

Share