Share

با وجود انتقادهای جدی افراد، سازمان‌ها و نهادهای فعال حقوق بشر مخالف اعدام، قوه قضاییه جمهوری اسلامی، حکم اعدام یک متهم به «تجاوز به عنف، قتل عمد، آدم‌ربایی و سرقت» را در ملاء عام به اجرا گذاشت. این اعدام صبح روز پنج‌شنبه اول مهر ماه در استادیوم ورزشی نی‌ریز در استان فارس انجام شد و در تصاویری که از آن منتشر شده است، کودکان هم مشغول تماشای جان دادن فرد اعدامی هستند.

همچنین ورود زنان به استادیوم برای تماشای اعدام بلامانع بود و این در حالی‌ست که آن‌ها اجازه حضور در استادیوم‌ها برای تماشای مسابقه‌های ورزشی را ندارند.

edam

مسئولان جمهوری اسلامی در پاسخ به انتقادهایی که از اجرای حکم اعدام در ملاء عام و در حضور کودکان می‌شود، همواره گفته‌اند که این حکم به ندرت و در موارد خاص اجرا می‌شود (در حالی که در طول سه ماه گذشته دست‌کم هشت مورد اعدام در ملاء عام به اجرا گذاشته شده است) و در ساعاتی انجام می‌شود که کودکان بیرون از خانه نیستند و همچنین تمهیدات لازم برای عدم حضور آن‌ها در محل اعدام اندیشیده می‌شود، اما عکس‌ها و ویدئوهایی که معمولا پس از مراسم به دار آویختن متهمان منتشر می‌شوند، نشان‌دهنده حضور کودکان در کنار جمعیت علاقه‌مند به تماشای اعدام هستند.


در همین زمینه: اعدام در ملاء عام، نمایشی برای کودکان؟


این‌ها همه در حالی‌ست که تقلید از مراسم دار زدن مجرمان به قصد بازی، تا به حال جان چندین کودک را در شهرهای مختلف ایران گرفته است:

امروز (اول مهر) و پس از اجرای حکم اعدام متهمی که س- ط ۳۳ ساله معرفی شده، محمدصادق رفیعی، دادستان دادگستری نی‌ریز به خبرنگاران محلی گفته است که این پرونده به دلیل حساسیت بالا و جریحه‌دار شدن احساسات عمومی، به‌طور ویژه در دستور کار دادگستری شهرستان نی‌ریز و استان قرار گرفته و پس از انجام تمامی مراحل قانونی در محل استادیوم ورزشی شهدای نی‌ریز اجرا شد. 

سایت نبض نی‌ریز، پایگاه خبری تحلیلی شهرستان نی‌ریز در گزارش سابقه وقوع جرمی که به این اعدام منتهی شده، آورده است که ظهر روز چهارشنبه ٢۵ فروردین‌ ماه امسال در یکی از روستاهای بخش آباده‌طشک، دختری شش ساله به نام ستایش به وسیله س- ط ربوده شده و «پس از انجام نیات شیطانی و سرقت طلا و جواهرات»، به قتل رسیده است. 

به دنبال بازداشت متهم، دادگاه با مجرم شناختن او در موارد اتهامی تجاوز به عنف، قتل عمد، آدم‌ربایی و سرقت مقرون به آزار، او را به اعدام، قصاص، ۲۵سال حبس و ۷۴ضربه شلاق محکوم کرد.

در این گزارش همچنین آمده است که مادر ستایش طناب دار را بر گردن قاتل انداخته و پس از پایان مراسم دار زدن، حاضران در استادیوم از نیروی انتظامی و دادگستری شهرستان نی ریز برای دستگیری سریع قاتل و پیگیری حکم قصاص تشکر کرده‌اند.


در همین زمینه

چرا باید با اعدام مخالف بود؟

Share