Share

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد که نخستین سرشماری نفوس و مسکن به‌شکل اینترنتی از فردا، شنبه سوم مهرماه در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا ۲۴ مهرماه ادامه خواهد داشت.

markaz-amar

امید علی پارسا ۲۳ سپتامبر / ۲ مهر ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «با توجه به ضریب نفوذ اینترنت ۴۵ درصدی در کشور انتظار می‌رود حدود ۳۵ درصد از خانوارهای کشور، اطلاعات خود را به شکل اینترنتی در اختیار مرکز آمار ایران قرار دهند.»

در همین حال سرشماری حضوری به‌شکل مراجعه به منازل مردم نیز از ۲۵ مهرماه جاری تا ۲۵ آبان‌ماه سال جاری در ایران انجام خواهد شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۲۳ شهریور در دیدار با مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، کشور را از لحاظ آمارگیری «عقب» توصیف کرد و گفت: «حتی برخی مسئولان از حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخش‌ها مطلع نیستند.»

او از مردم خواست تا سرشماری شرکت کنند و آمار و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار دستگاه‌های آماری قرار دهند. خامنه‌ای افزود آمارها جنبه‌ محرمانه دارد.

رئیس مرکز آمار ایران هم بر محرمانه بودن سرشماری تأکید کرد و گفت: «حتی با دستور قضایی هم نمی‌توان به آنها (آمار) دست یافت.»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز ۳۱ شهریور از محرمانه بودن داده‌ها و اطلاعات مرکز آمار ایران حرف زد و گفت: «مرجع رسمی ارائه آمار در حوزه‌های مختلف نظیر نرخ بیکاری،‌ نرخ تورم، جمعیت و سایر داده‌ها باید مرکز آمار ایران باشد و در همه برنامه‌ریزی ها باید به آمار و داده‌های این مرکز متکی باشیم.»

خانوارهایی که به شکل اینترنتی سرشماری می‌شوند در پایان سامانه به آن‌ها کدی داده خواهد شد که این کد باید از سوی خانوار نگهداری شود و زمانی که مأموران سرشماری به خانه آن‌ها مراجعه کردند با ارائه کد مورد نظر دیگر از آن‌ها سرشماری نمی‌شود.

به‌منظور تشویق مردم به شرکت در طرح سرشماری اینترنتی به یک‌هزار نفر از خانوارهایی که به شکل اینترنتی اطلاعات خود را وارد کنند از طریق قرعه جایزه ١٠میلیون ریالی داده خواهد شد.

همچنین مدارسی که بتوانند دانش‌آموزان خود را به سرشماری اینترنتی خانوار ترغیب کنند از جوایزی که مرکز آمار در نظر گرفته است بهره‌مند خواهند شد.

سرشماری نفوس و مسکن در ایران هر پنج سال یک بار انجام می‌شود و سرشماری امسال هشتمین سرشماری به‌شمار می‌آید.

دولت جمهوری اسلامی در حالی به اطلاعات مرکز آمار ایران متکی است که در ایران مراکز مستقل آمارگیری اجازه فعالیت ندارند و بسیاری از آمار واقعی زندگی اجتماعی در کشور یا وجود ندارند یا آشکار نمی‌شوند.

Share