Share

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران از تعطیلی دائمی بیش از سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی خبر داد.

rokodeghtsadi

معاون وزیر صنعت ایران می‌گوید که هشت درصد از واحدهای تولیدی برای همیشه تعطیل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران عصر سه شنبه ششم مهر از تعطیلی ۶۸۸۰ واحد تولیدی و صنعتی خبر داد.پیش از این وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد واحدهای تولیدی تعطیل شده را ۷۵۰۰ مورد اعلام کرده بود.

به گفته یزدانی بر اساس برنامه دولت تا پایان امسال ۵۲ درصد واحدهای تولیدی راکد در شهرک‌های صنعتی که امکان و قابلیت بازگشت  داشته باشند، به چرخه تولید باز می‌گردند.

او گفت که ۴۸ درصد واحدهای صنعتی راکد به دلیل عدم تمایل مالکان آن و یا عدم امکان رقابت، شرایط بازگشت به چرخه تولید را ندارند.

برپایه آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۷ هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مختلف ایران وجود دارند. بحران رکود اقتصادی در سال‌های گذشته به تعطیلی و یا فعالیت این واحدها با ظرفیت کمتر انجامیده است.

دولت حسن روحانی وعده کرده است که با تزریق ۱۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی، ۷۵۰۰ واحد نیمه راکد و تعطیل شده را احیاء کند.

به‌رغم گذشت شش ماه از سال و ابلاغ قانون بودجه ۹۵ و برنامه‌های حمایت از صنایع تولیدی، مدیران بخش تولید همچنان از عدم تخصیص اعتبار و همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات خبر می‌دهند.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از میزان تسهیلات‌دهی نظام بانکی در سال‌جاری، تسهیلات پرداختی بانک‌ها در پنج ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشته است.

این گزارش از پرداخت ۵۰۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش صنعت تا پایان مرداد ماه حکایت دارد که بیانگر سهم ۳۶.۶ درصدی این بخش از وام و تسهیلات بانکی است.

با این حال وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران مرداد امسال از عدم همکاری نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات به بخش صنعت انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی رئیس کل بانک مرکزی شده بود.

در همین زمینه

تعطیلی بیش از هفت هزار واحد صنعتی در ایران

Share