Share

دادستان عمومی و انقلاب تهران از بازداشت چهار تن در رابطه با پرونده اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

farhangian

صندوق ذخیره فرهنگیان ۲۷ شرکت در شش بخش‌های خدمات رفاهی، ساختمان، صنعت، انرژی، بانک و بیمه و خدمات آموزشی در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها عباس جعفری دولت‌آبادی چهارشنبه هفتم مهر بدون اینکه نامی افشاء کند، گفت که چهار نفر در ارتباط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان بازداشت شده‌اند.

حسین مقصودی نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی هشتم شهریور امسال از اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داده بود.

همزمان با انتشار این خبر برخی از رسانه‌های نزدیک به اصول‌گرایان خبرهایی مبنی بر بازداشت شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل این صندوق به همراه همسر و یکی از فرزندانش منتشر کردند.

غندالی اما در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر بازداشت خود را تکذیب کرد و گفت که تنها به عنوان مطلع در رابطه با پرونده بانک سرمایه احضار و مورد پرسش قرار گرفته است.

خبرگزاری فارس ۲۵ شهریور امسال در خبری اختصاصی از برکناری همه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. این خبر نیز به فاصله کوتاهی از سوی غندالی تکذیب شد.

او انتشار خبر برکناری‌اش را «شیطنت رسانه‌ای» خواند و گفت که از طریق دستگاه قضایی اتهام اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی و شایعه برکناری‌اش را پیگیری خواهد کرد.

تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان

موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان سال ۱۳۷۴ به منظور کمک به معیشت و افزایش توان مالی بازنشستگان وزارت آموزش و پرورش تاسیس شد. این موسسه در دو دهه گذشته فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خود را گسترش داده و در حال حاضر ۲۷ شرکت در شش بخش‌های خدمات رفاهی، ساختمان، صنعت، انرژی، بانک و بیمه و خدمات آموزشی در اختیار دارد.

برپایه گزارش‌هایی که در رسانه‌های داخلی منتشر شده، تخلفات اقتصادی گسترده‌ای در بانک سرمایه به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های این صندوق صورت گرفته است.

مدیرعامل این صندوق با تائید گزارش‌های منتشر شده در باره پرداخت وام بدون اخذ وثیقه در بانک سرمایه، گفت که سه هزار و ۲۸۵ میلیارد تومان از مطالبات معوق این بانک در اختیار پنج نفر است. او بدون اینکه نامی از این پنج نفر ببرد، مجموع مطالبات بانک سرمایه را ۴.۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

پرداخت پاداش به اعضای هئیت مدیره و حقوق و مزایای میلیونی برای اعضای هیئت مدیره از دیگر تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان شده است.

محمود صادقی نماینده حامی دولت در مجلس گفته است که این تخلفات در دولت احمدی‌نژاد رخ داده است. اما منتقدان دولت می‌گویند که بخشی از تخلفات پس از سال ۹۲ و در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی صورت گرفته است.

در همین راستا حسین مقصودی از تهیه طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان توسط گروهی از نمایندگان مجلس خبر داده است.

پیش از این نیز گروهی از نمایندگان خواستار استیضاح وزیر آموزش و پرورش شده بودند. به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، به دنبال رایزنی‌های دولت گروهی از نمایندگان درخواست استیضاح این وزیر را پس گرفته‌اند.

در همین زمینه

«اختلاس ۸۰۰۰ میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان»

Share