Share

پس از پیگیری‌ و نامه‌نگاری فرزندان ایرج افشار، روابط عمومی بهشت‌‌زهرا از دزدیده شدن سنگ قبر این ایرانشناس عذرخواهی کرده و می‌گوید موضوع ناشی از سودجویی است.

afshar

معاون روابط عمومی سازمان بهشت‌زهرا می‌گوید سنگ قبر ایرج افشار محکم کار گذاشته نشده بود و کندن آن دزدی، و به قصد سودجویی بوده است.

سعید خال به خبرگزاری ایسنا گفته که سازمان بهشت‌زهرا، سنگ جدیدی با همان اندازه و شکل سابق ساخته و نصب می‌کند. او از مردم و خانواده ایرج افشار به خاطر این پیشامد عذرخواهی کرده است.

او گفته که با توجه به وجود بیش از یک میلیون و ۵۰۰هزار سنگ مزار در این گورستان، روی دادن چنین حوادثی محتمل است اما آنها هم‌چنان پیگیر چگونگی مفقود شدن سنگ مزار ایرج افشار خواهند بود.

فرزندان ایرج افشار پیش‌تر در نامه‌ای به احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران گفته بودند که مفقود شدن سنگ مزار پدرشان، حادثه‌ای تلخ و نشانه تزلزل مبانی اخلاقی مورد احترام مردم است.

مسجد جامعی پس از انتشار خبر ناپدید شدن سنگ قبر ایرج افشار به محل آرامگاه رفته و گفته بود که در صحبت با مسئولان بهشت‌زهرا قرار شده سنگ جدیدی با همان کیفیت و طرح سابق تهیه و نصب شود.

خبر کنده شدن سنگ قبر ایرج افشار روز دوم مهر از سوی پسر او اعلام شد. این سنگ ۱۰ سانتیمتر ضخامت داشته و به گفته آرش افشار کندن و حمل آن نمی‌توانسته کار یک نفر باشد.

خانواده افشار در زمان اعلام این خبر گفته بودند از هیچ فرد یا نهادی درخواستی ندارند و تنها از کسی که سنگ نزد اوست خواهش می‌کنند که آن را پس بیاورد: «ما حاضریم مبلغی هم بپردازیم و شکایت هم نکنیم.»

سنگ قبر ایرج افشار ناپدید شده است

Share