Share

در پی برگزاری یک کنسرت در شهر قم، محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حمله‌ای بی‌سابقه به علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی بیشتر کارنامه او را خلاف ارزش‌های اسلامی دانست و گفت رئیس جمهوری باید به او تذکر دهد. یزدی همچنین خواهان استعفای مدیرکل اداره ارشاد شهر قم شد. وزیر ارشاد نیز گفته است در برنامه قم تمام موازین اسلامی رعایت شده و تنها عده معدودی موازین را رعایت نکرده بودند.

محمد یزدی می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی برخی سرودها را مجاز می‌داند اما مخالف ترویج موسیقی است.

محمد یزدی می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی برخی سرودها را مجاز می‌داند اما مخالف ترویج موسیقی است.

محافظه‌کاران حکومتی در ایران به حملات خود علیه دولت ادامه می‌دهند. این بار هدف برجسته کردن «ارزش‌های اسلامی» و ممنوعیت دائمی برگزاری کنسرت در «شهرهای مذهبی» است.

آیت‌الله محمد یزدی روز یکشنبه ۱۱ مهر در نشست خبری خود در قم اجرای کنسرت در این شهر را «حریم‌شکنی رقت‌بار» خواند و با بهانه قرار دادن آن به وزیر ارشاد تاخت و خطاب به او گفت «اکثر اقدامات شما مشتمل بر منکرات است.»

یزدی وزیر ارشاد اسلامی را «احیاگر کنسرت» نامید و گفت او تحت عنوان ترویج هنر هر روز به مناسبت بزرگداشت فلان خواننده و نوازنده چنین برنامه‌هایی می‌گذارد.

محمد یزدی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان که سه روز پیش برگزار شد و علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را «ظرفیتی برای صلح بین اقوام و ادیان مختلف» دانسته بود، اشاره کرد و گفت وزیر ارشاد «از این طریق می‌خواهد بین ادیان و اقوام ایجاد صلح کند، درحالی‌که این راه درستی نیست.»

او از عملکرد وزارت ارشاد در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد دفاع کرد و گفت در آن دوره انتشار تعدادی از کتاب‌ها ممنوع‌ شد اما وزیر ارشاد کنونی به آن‌ها مجوز داده است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به دولتیان هشدار داد و گفت «روش‌تان را عوض کنید چراکه سبب کاهش محبوبیت دولت‌تان می‌شود.»

او گفت به حسن روحانی، رئیس‌ ‌جمهوری، گفته است لباسی که بر تن دارد موجب «غیرت روحانیت» می‌شود و او وقتی این قبیل چیزها را می‌شنود نباید تحمل ‌کند.

یزدی از روحانی خواست به وزیر ارشادش تذکر دهد.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اطلاعیه‌ای با امضای محمد یزدی چند روز پیش نسبت به اجرای کنسرت در قم واکنش نشان داده و از وزارت ارشاد اسلامی و شخص وزیر ارشاد خواسته بود تا در این‌باره پاسخگو باشند.

روز سه‌شنبه، ۶ مهرماه در تالار آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم کنسرت گروه «مهبد» برگزار شد. در این برنامه که نخستین کنسرت در قم بود سرودهای حماسی اجرا شد اما سایت‌های محافظه‌کار با انتشار تصاویری از حاشیه این کنسرت از «هنجارشکنی‌ها» و آن‌چه «رفتارهای غیراخلاقی» نامیدند، انتقاد کردند و این تصاویر را در اختیار مراجع دینی شیعه قرار دادند.

یکی از تصاویر کنسرت قم که سایت‌های محافظه‌کار آن را به‌عنوان «هنجارشکنی‌ها» و «رفتارهای غیراخلاقی» در این کنسرت منتشر کرده‌‌‌اند.

یکی از تصاویر کنسرت قم که سایت‌های محافظه‌کار آن را به‌عنوان «هنجارشکنی‌ها» و «رفتارهای غیراخلاقی» در این کنسرت منتشر کرده‌‌‌اند.

حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قم ابتدا این «هنجارشکنی‌ها» را رد کرد اما بعد از این بابت عذرخواهی کرد.

اعتراض نمایندگان قم در مجلس

محمد یزدی گفت به این کنسرت «اعتراض شدید» دارد و تصاویر منتشرشده از آن «بسیار زننده» هستند.

او با بیان این‌که «هیچ‌کس حق ندارد عذرخواهی مدیرکل ارشاد را بپذیرد» خواهان استعفای او شد.

به‌گفته یزدی، رهبر جمهوری اسلامی برخی سرودها را مجاز می‌داند اما مخالف ترویج موسیقی است

یزدی همچنین از نمایندگان مجلس، به‌ویژه نمایندگان شهر قم خواست تا نسبت به اجرای کنسرت‌ها اعتراض کنند.

در همین حال احمد امیرآبادی و مجتبی ذوالنوری نمایندگان استان قم در مجلس نیز امروز یکشنبه در اعتراض به برگزاری کنسرت در قم بیانیه‌ای نوشتند و آن را به امضای نمایندگان مجلس رساندند.

آن‌ها نیز خواهان برخورد با مدیرکل اداره ارشاد اسلامی قم شدند.

واکنش وزیر ارشاد اسلامی

اما وزیر ارشاد آن‌چه در قم اجرا شد را کنسرت ندانست و گفت: «این یک برنامه همخوانی یا همسرایی بود که نه محتوا و نه شکل آن هیچ اشکالی نداشت.»

علی جنتی افزود حتی زنان مجری برنامه کاملاً حجاب اسلامی را رعایت کرده بودند اما برخی از شرکت‌کنندگان این جمع‌خوانی و تماشاچیان که عده‌ای محدود بودند «حدود و ثغور لازم را رعایت نکرده بودند».

به‌گفته جنتی «بعضی عناصر» نیز از آن‌ها به‌عمد عکس گرفتند و عکس را در اختیار برخی از مراجع تقلید و جامعه مدرسین گذاشتند.

وزیر ارشاد اسلامی افزود این افراد باید مراقب حجابشان باشند و «اگر اصرار دارند که با آن وضعیت بیایند آن‌ها را به خارج از سالن هدایت کنند.»

او گفـت «ما اصولاً بنایمان در قم بر اجرای کنسرت‌هایی که در شهرستان‌های دیگر اجرا می‌شود نبوده و این هم کنسرت نبوده و مجریان آن رعایت کامل کردند و همواره ما یکی از مشکلاتی که داریم حواشی کنسرت‌ها است.»

پیش از این زمانی که احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی اجرای کنسرت در شهر مشهد را به بهانه «مذهبی بودن» شهر ممنوع اعلام کرد، علی جنتی به این دستور علم‌الهدی تمکین کرد و گفت وزارت ارشاد از آن پیروی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

مدیرعامل خانه موسیقی: ۹۹ درصد مردم با برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی موافقند

تلاش‌های تازه برای جلوگیری از برگزاری کنسرت؛ این بار در قم

Share