Share

تاریخ برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی با اعتراض شخصیت‌های مذهبی و سیاسی ایران روبرو شده است. محمد یزدی گفته است که نگران شادی مردم پس از گل احتمالی ایران در روز تاسوعا است.

footbal-estghlal

هشتم اردیبهشت ۷۸ دیدار استقلال تهران ودالیان چین همزمان با روز تاسوعا برگزار شد. بازیکنان و مدیران باشگاه استقلال با شال سبز به میدان آمدند و همزمان با بازی مداحی انجام شد.

محمد یزدی رئیس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خواستار عدم حضور ایران در مسابقه فوتبال مقابل کره جنوبی شد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد یزدی صبح یکشنبه ۱۱ شهریور گفت که اگر مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی تعطیل شود، بهتر از حرمت‌شکنی در روز تاسوعا است.

تیم ملی فوتبال ایران در چهارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه باید روز سه‌شنبه ۲۰ مهر مقارن با نهمین روز ماه محرم با کره جنوبی دیدار کند. برخی از محافظه‌کاران سنتی ایران خواستار لغو این مسابقه به دلیل همزمانی با ایام عزاداری شیعیان در ماه محرم شده‌اند.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران جمعه ۹ مهر گفته بود که در رایزنی با مسئولان فیفا خواستار تغییر زمان برگزاری این مسابقه شده است. او گفت که ایران حتی تهدید به کناره‌گیری از مسابقات مقدماتی جام جهانی کرده است «اما تاکنون نتیجه نگرفته است».

تاج از نامه‌نگاری و رایزنی ایران با مسئولان فیفا و فدراسیون فوتبال کره جنوبی برای تغییر زمان این بازی خبر داده و گفته است که تغییر زمان بازی ممکن نیست. او از برنامه‌ریزی فدراسیون برای برگزاری مراسم عزاداری پیش از همزمان با این مسابقه فوتبال خبر داده و افزوده است: «راه حل آخر این است که ما بازی را برگزار کنیم و شرایط خاصی ایجاد شود تا مردم بتوانند هم بازی را ببیند و هم عزاداری را از دست ندهند.»

به گفته تاج ساعت برگزاری این دیدار به گونه‌ای است که نه با عزاداری ظهر تاسوعا و نه با شب عاشورا تداخل دارد. او گفته است که برای برگزاری این دیدار با شورایعالی امنیت ملی رایزنی خواهد شد.

محمد یزدی رئیس اسبق قوه قضائیه ایران و از روحانیون محافظه‌کار اما این تمهیدات و رایزنی‌ها را ناکافی دانسته و خواستار دادن هزینه لغو بازی برای «حفظ حرمت‌ها» شده است: «ممکن است بیان کنید که بازی نکردن ما برای ما هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود.»

عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علیمه قم «برگزاری عزاداری» پیش از این بازی را ناکافی دانسته و گفته است که «پس از گل توسط ایران آیا کسی خوشحالی نخواهد کرد و آیا می‌توان جلوی خوشحالی مردم را گرفت؟»

محمد یزدی، از وزیر ورزش خواسته است که اگر رایزنی‌هایش برای تغییر زمان بازی به نتیجه نمی‌رسد، مسابقه را تعطیل کند.

امیرحسین حسینی مسئول روابط عمومی فدراسیون فوتبال ایران هم از پیشنهاد ایران به کره جنوبی برای برگزاری بازی رفت در سئول خبر داده و گفته است که این پیشنهاد پذیرفته نشد. او گفته است که با همکاری حراست وزارت ورزش و شورای امنیت ملی، همزمان با این بازی برنامه‌های عزاداری صورت خواهد گرفت  و ایران جریمه این اقدام را می‌پردازد. پیش از این نیز دیدار استقلال تهران و دالیان چین با روز تاسوعا مصادف شده بود. در این مسابقه در سال ۷۸، بازیکنان و مدیران باشگاه استقلال با شال سبز به میدان آمدند و همزمان با بازی مداحی انجام شد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته است که تیم ملی در این بازی با پرچم سیاه وارد خواهد شد و جریمه آن را پرداخت می‌کند.

براساس قوانین فیفا استفاده از شعائر مذهبی در دیدارهای فوتبال ممنوع است.

فرمانده بسیج: برگزاری مسابقات ورزشی در ایام مذهبی کار دشمن است

Share