Share

جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی – آمریکایی روزنامه واشنگتن پست که یک سال و نیم در ایران زندانی بود، از ایران شکایت کرده است. این شکایت در دادگاهی فدرال در آمریکا ثبت شده است.

Jason-Rezaian

جیسون رضاییان و خانواده اش در شکایتنامه خود، حکومت ایران را به «شکنجه روانی» و «گروگان گیری» با هدف تاثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای متهم کرده است.

همچنین در این شکایتنامه آمده که مقام‌های ایران جیسون رضاییان را برای کسب امتیاز از دولت آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای دستگیر کرده‌اند.

جیسون رضاییان از سوی اطلاعات سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۳ دستگیر شد. چند ماه بعد او را به اتهام جاسوسی محاکمه کردند اما قوه قضاییه ایران حکم صادر شده را اعلام نکرد.

جیسون رضاییان، ۲۶ دی ۱۳۹۴ هنگام قرائت بیانیه اجرایی شدن برجام، همزمان با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا در وین آزاد شد.

علاوه بر او سه ایرانی-آمریکایی دیگر، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری آزاد شدند و آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران را که در سال ۱۹۷۹ بلوکه شده بود، به صورت نقدی به تهران منتقل کرد.

ایران و آمریکا اعلام کرده بودند که دولت آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای موافقت کرده بود که این پول را به ایران برگرداند اما محمدرضا نقدی، فرمانده بسیج، گفته بود که «باز پسگیری این مبلغ در قبال آزادی جاسوس آمریکایی انجام شده و ربطی به جریان مذاکرات ندارد.» منتقدان دولت اوباما  پرداخت این مبلغ را باج دادن برای آزادی زندانیان آن کشور تلقی کردند.

آمریکا هم هفت ایرانی را که به اتهام نقض قوانین تحریم‌ها در آمریکا زندانی بودند، بر اساس برنامه مبادله زندانیان آزاد کرد.

اردیبهشت ماه گذشته هم امیر حکمتی، تفنگدار سابق ارتش آمریکا که مدتی در ایران زندانی بود از مقام‌های ایرانی به دلیل «شکنجه» کردن او در هنگام بازداشت شکایت کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید: به ایران باج نداده‌ایم

کریمی قدوسی: جیسون رضاییان با یک چمدان دلار و هفت زندانی ایرانی معاوضه شد

Share