Share

بابک مستوفی- تشکیل شورای عالی سینما به ریاست محمود احمدی‌نژاد، معاونت وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و دبیری معاونت سینمایی این وزارتخانه، خبر مهم و تکان دهنده‌ای است که می‌تواند آینده‌ی ساختار سینمای ایران را تحت تأثیر مستقیم خود قرار دهد.طرح این شورا زمانی مطرح شد که جواد شمقدری از چهره‌های معروف به «ارزشی» به مقام معاونت سینمایی وزارت ارشاد منصوب شد. او در روز معارفه‌ی خود طرح تشکیل سازمانی با عنوان شورای عالی سینما را مطرح کرد و حدود یک سال بعد، در تیر ماه امسال با حضور او در جلسه‌ی هیأت وزیران، طرح تشکیل این شورا به ریاست محمود احمدی‌نژاد در هیأت وزیران به تصویب رسید و پس از گذشت چند ماه، اولین جلسه آن به تازگی برگزار شد.

 

نخستین جلسه‌ی شورای عالی سینما با حضور رئیس دولت، حسینی، وزیر ارشاد ،اسفندیار رحیم مشایی ، جواد شمقدری، داود میرباقری، احمد نجفی، جمال شورجه، محسن علی اکبری، شهریار بحرانی و مسعود ده‌نمکی تشکیل شد و غالب سینماگران دعوت‌شده طی سال های گذشته به‌عنوان سینماگران ارزشی و مخالف جریان عمومی سینمای ایران و همچنین غالباً به‌عنوان حامیان دولت احمدی نژاد شهره‌اند.

به گفته‌ی شرکت‌کنندگان در این جلسه «درباره‌ی کمک به سینما و بهبود وضعیت فنی، وضعیت یارانه‌ها در حوزه‌ی سینما، تأسیس شهرک‌های سینمایی، بیمه‌ی هنرمندان و استفاده از ۲ درصد ارزش افزوده» بحث شده است.

 

به گفته‌ی محسن علی اکبری، تهیه‌کننده‌ی فیلم‌های سینمایی و یکی از شرکت‌کنندگان در این جلسه، پنج نفر به انتخاب وزیر و دو نفر به عنوان نمایندگان «تشکل‌های مستقل سینمایی» در این جلسه حضور داشته‌اند.

این در حالی است که تنها مرجع رسمی صنوف در سینمای ایران «خانه سینما» محسوب می‌شود که در این جلسه از هیچ یک از مسئولان آن دعوت به عمل نیامده بود. فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره‌ی خانه سینما و سخنگوی هیأت مدیره خانه سینما در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، با تأکید بر این مطلب گفت:«نه تنها از هیأت مدیره‌ی خانه سینما برای شرکت در این جلسه دعوت نشده بود، بلکه خود من و اعضای هیأت مدیره نیز در جریان برگزاری این نشست قرار نگرفته بودیم.»

غالب تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که طرح تشکیل این مرکز در واقع مخالفت علنی با خانه سینما و تلاش برای تضعیف آن است. بیمه‌ی هنرمندان و حمایت از آنها، همچنین بزرگداشت پیشکسوتان، از اهداف اصلی و اساسی خانه سینماست که حالا از آنها به‌عنوان اهداف شورای عالی سینما یاد شده است.

 

خانه سینما سال‌ها قبل در زمان بازتر شدن فضای فرهنگی برای حفظ حقوق اهالی سینما در رشته‌های مختلف تآسیس شد و سیف الله داد معاونت سینمایی وزارت ارشاد(به وزارت عطا الله مهاجرانی) از آن به‌عنوان «زمینه ای برای سپردن مسائل سینما به اهالی آن» یاد کرد.

 

حالا سال‌ها بعد، ظاهراً مسئولان سینمایی از سپردن مسائل سینما به اهالی آن دل چندان خوشی ندارند و سعی دارند با غربال کردن دست اندرکاران سینما، چهره‌هایی را که به زغم‌شان «خودی» هستند برکشیده و در این شورا به کار بگیرند تا بتوانند با امکانات و بودجه‌ی هنگفت، مسیر سینما را به جهتی که این نیروهای معروف به «ارزشی» بر آن تأکید دارند، متمایل کنند و از قدرت مجمع صنفی خانه سینما بکاهند و تا جای ممکن آن را تضعیف و حتی در صورت امکان تعطیل کنند.

 

رودررویی خانه سینما و معاونت سینمایی، از ابتدای به قدرت رسیدن جواد شمقدری عیان شد و با برگزاری جشن خانه سینما در شهریور ماه به اوج رسید. این جشن که با حواشی بسیار پر سر و صدایی همراه بود، با سخنان اصغر فرهادی در حمایت از پناهی و نام بردن از فیلمسازانی چون محسن مخملباف، موجب شد که معاونت سینمایی در یک نامه‌ی سرگشاده از برگزاری این جشن عذرخواهی کند، اما مسئولان خانه سینما عقب ننشستند و به نامه‌ی او پاسخ رسمی و مطبوعاتی دادند.تشکیل این شورا می‌تواند اختلاف بین خانه‌ی سینما و معاونت سینمایی را تشدید کند و همین امر نگرانی‌هایی را برای اهالی سینما موجب شده است.

گفتنی است که جهانگیر الماسی از چهره‌های حامی احمدی‌نژاد، اعلام کرده که از دعوت خود به این جلسه بی‌اطلاع مانده و نتوانسته در آن حضور پیدا کند. اما ابراهیم حاتمی‌کیا از شرکت در این جلسه خودداری کرده است. وزیر ارشاد دراین‌باره به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:« حضور آقای حاتمی‌کیا از جمله پیشنهاداتی بود که مطرح شد ولی گویا خود آقای حاتمی‌کیا ترجیح دادند که در این شورا حضورنداشته باشند، اگرچه قول همکاری دادند.»

Share