Share

زهرا رهنورد از مخالفان دولت ایران، با انتشار نامه‌ای از آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران خواسته تا زندانیان سیاسی آزاد شوند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، رهنورد در این نامه افزوده زندانیان سیاسی نه خواهان براندازی و نه خواهان انقلاب نرم بوده‌اند. به گفته وی، زندانیان سیاسی آرزوی بهبود شرایطی را دارند که در پناه آن ملت ایران، «سرافراز و شاد و آزاد» زندگی کند.

 

رهنورد، وضعیت زندانیان سیاسی زن را «خاص» توصیف کرده و افزوده در میان آنان مادرانی هستند که «فرزندانشان در فراق آن‌ها اشک می‌ریزند و اضطراب‌های روانی و بی‌پناهی، سلامت‌شان را تهدید می‌کند.»

 

وی در این نامه نوشته «سال‌های جوانی زنان زندانی به خاکستر پیری در کنج غم‌افزای زندان تبدیل می‌شود.»

 

زهرا رهنورد، مهر ماه ٨٩ نیز در نامه سرگشاده‌ای به صادق لاریجانی، خواهان آزادی زندانیان سیاسی ایران شده بود.

 

رهنورد در حالی این نامه را نوشته که در روزهای اخیر اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه ایران، خواهان محاکمه وی شده‌اند.

 

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، تعداد زیادی از مخالفان دولت بازداشت و به حبس محکوم شدند. تارنمای رهانا با انتشار گزارشی در تابستان گذشته خبر داد ۲۵ زندانی سیاسی زن در در زندان اوین به سر می‌برند.

جمهوری اسلامی ایران از معترضان به نتیجه انتخابات سال گذشته، به عنوان «عناصر فتنه ۸۸» یاد می‌کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، امروز در تازه‌ترین اظهارنظر درباره مخالفان گفت: «کسانی که مردم به آن‌ها سران فتنه می‌گویند بازیچه طراحان اصلی بودند و دشمن آن‌ها را به وسط صحنه هل داده بود که آن‌ها نیز باید راه خود را از دشمن جدا می کردند که این کار را انجام ندادند و مرتکب گناه شدند.»

 

وی با بیان این‌که «هنوز ابعاد فتنه سال گذشته به طور کامل شناخته نشده است» تأکید کرد که عاملان اصلی این وقایع به دنبال «حذف جمهوری اسلامی و تغییر نظام» بودند.

 

مقامات حکومت ایران، عمدتاً از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت به عنوان «سران فتنه» نام می‌برند.

 

در هفته‌های اخیر فشار هوادران دولت به قوه قضائیه برای محاکمه رهبران مخالف دولت افزایش یافته است.

 

 

Share