Share

یک منبع که نامش فاش نشده به خبرگزاری فارس گفت هال فایالان، زن آمریکایی که پیش‌تر خبر بازداشت‌اش تأیید شده بود، دارای «مشکلات روانی» بوده است.

 

به گفته این منبع که فارس از وی به عنوان «منبع آگاه» نام برده است، «این زن ادعا می‌کرده که در دندان خود تجهیزات جاسوسی دارد و خود را به مأموران مرزبانی به عنوان جاسوس معرفی کرده بود.»

 

وی افزود این زن برای بررسی‌های بیش‌تر توسط پلیس دستگیر و به مراجع اطلاعاتی تحویل داده شد تا صحت و سقم گفته‌هایش بررسی شود.

 

این منبع آگاه گفت در بازجویی‌های به عمل آمده مشخص شد که این زن «حالت روانی مساعدی» ندارد و به دلیل «مشکلات روانی» ادعاهایش مبنی بر جاسوسی و همراه داشتن تجهیزات صحت ندارد.

 

به گفته وی، پس از مشخص شدن «بیماری روانی» فایالان، او از مرز جلفا دیپورت شد. وزارت خارجه آمریکا نیز تأیید کرده که فایالان آزاد و خارج از ایران است.

 

چند روز پیش، سرتیپ احمد گراوند، جانشین فرمانده مرزبانی در یک نشست خبری از دستگیری فایالان خبر داده بود و وی را «جاسوس زن آمریکایی» نامیده بود.

سرتیپ گراوند گفته بود: «این فرد مأموریت فیلم‌برداری از مرزهای جلفا و پاسگاه‌های مرزی را بر عهده داشت.»

 

سرتیپ گراوند تاریخ دستگیری این تبعه آمریکا را ۱۵ دی‌ماه جاری در پل نودوز اعلام کرده بود. نوردوز در شهرستان جلفا و در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

 

این برای نخستین بار نیست که مقامات ایرانی، با بازداشت شهروندان آمریکایی، آن‌ها را به «جاسوسی» متهم می‌کنند.

پیش‌تر نیز شین بائر، سارا شورد و جاش فاتال، سه کوهنورد آمریکایی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ در منطقه مرزی ایران و عراق به اتهام «عبور غیر قانونی از خط مرزی ایران با عراق» بازداشت شدند.

به گفته مقام‌های ایرانی این سه تبعه آمریکا برای «جاسوسی» وارد ایران شده‌اند، این در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گویند و یکی از این کوهنوردان، منکر ورود به خاک ایران شده ‌است.

۲۳ شهریورماه ٨٩، سارا شورد با قرار وثیقه۵۰۰ میلیون تومانی و بنا بر آنچه که از سوی قووه قضائیه جمهوری اسلامی ایران «دلایل انسان دوستانه» اعلام گردید، آزاد شد اما دو نفر دیگر همچنان در زندان اوین به‌سر می‌برند.

 

مقامات قضایی ایران گفته‌اند جلسه محاکمه این دو کوهنورد آمریکایی، بهمن ٨٩ برگزار می‌شود.

 

 

Share