Share

پیش از آغاز نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره اوضاع سوریه نیروهای رژیم بشار اسد در حلب به پیشروی خود ادامه دادند.

خبرگزاری فرانسه جمعه ۷ اکتبر / ۱۶ مهر، به‌نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه از چندین درگیری در نقاط مختلف حلب خبر داده است.

بنا به این گزارش، در بخش شیخ سعید، واقع در جنوب حلب، ارتش سوریه یک تپه را فتح کرد و شورشیان بخش‌های دیگر این منطقه حلب را به تسخیر خود در آورده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی از درگیری‌های شدید در محله الجمیلیه حلب منتشر شده است که گفته می‌شود ده‌ها نفر در آن کشته شده‌اند.

از سوی دیگر رویترز گزارش داده است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است مسکو آمادگی دارد تا از دولت سوریه بخواهد به اعضای گروه النصره اجازه خروج با اسلحه از حلب را بدهد.

او افزوده است که با خروج نیروهای النصره از حلب، ‌دولت سوریه، مخالفان و نیروهای جداشده از النصره می‌توانند کمیته‌های مشترک امنیتی تشکیل دهند.

دولت سوریه و هم‌پیمانش روسیه می‌گویند که در حلب با نیروهای النصره می‌جنگند. روز پنج‌شنبه استفان دی میستورا گفته بود حاضر است خود به شرق حلب برود و نزدیک به هزار نیروی مسلح جبهه النصره را به خارج از این شهر همراهی کند تا بمباران‌های هوایی ارتش سوریه و روسیه که به این بهانه صورت می‌گیرد، متوقف شوند.

در همین حال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه جمعه ۷ اکتبر / ۱۶ مهر به آمریکا هشدار داد که از هرگونه حمله به ارتش سوریه خودداری کند.

کوناشنکوف گفت حمله آمریکا به نواحی تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه جان نظامیان روسیه را به خطر می‌اندازد.

روسیه روز جمعه درخواست کرد که در پیوند با اوضاع سوریه نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

روسیه خواهان نشست فوری شورای امنیت در مورد سوریه شد

Share