Share

اتاق تجارت و صنایع افغانستان به حکومت ایران هشدار داد در صورتی که تا یک هفته دیگر به توقف تانکرهای سوخت ترانزیتی افغانستان پایان ندهد، هر نوع رابطه تجاری را با ایران قطع خواهد کرد.

 

محمد قربان حق‌جو، رئیس هیأت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که از ایران می‌خواهد مسائل سیاسی را در امور تجاری دخیل نسازد.

 

از ابتدای آذرماه سال جاری بیش از ۱۹۰۰ تانکر حامل بنزین و گازوئیل که از سوی افغانستان از کشورهای ترکمنستان و عراق خریداری شده در خاک ایران متوقف شده‌اند.

 

در حالی که بهای مواد سوختی در افغانستان به دلیل این اقدام ایران تا ۵۰ درصد افزایش یافته و تأثیر منفی بر بازار این کشور گذاشته است، مقامات ایرانی ادعا کرده‌اند این تانکرها برای ناتو سوخت‌رسانی می‌کنند.

 

پیشتر مارشال قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در سفر به تهران و دیدار با مقامات ایرانی خواستار حل این مسأله شده بود اما حکومت ایران تا کنون به این درخواست جواب مثبت نداده است.

 

اما اکنون رئیس هیأت عامل اتاق و تجارت صنایع افغانستان می‌گوید واکنش در برابر ایران تنها به قطع واردات و صادرات محدود نخواهد شد بلکه سرمایه‌گذاران افغانستان هر گونه سرمایه‌گذاری را در ایران به حالت تعلیق در خواهند آورد.

 

به گفته محمد قربان حق‌جو ارزش تجارت میان دو کشور را ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود تنها در بندر چابهار ایران ۱۴۲ شرکت تجارتی افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

آقای حق‌جو از دولت افغانستان خواست تا از طریق سازمان‌های منطقه‌ای اکو و سارک بر ایران فشار آورد و این مشکل را حل کند و همچنان راه‌های جایگزین ترانزیت سوخت به افغانستان را بررسی نماید.

 

طی روزهای اخیر واکنش‌های منفی برعلیه این اقدام ایران در افغانستان افزایش یافته است. در آخرین مورد صدها نفر طی تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در کابل بر علیه مقامات ایران شعار دادند و خواهان پایان توقف تانکرهای سوخت‌رسان شدند.

 

پیش ازآن اتحادیه تاجران افغانستان ایران را به بازی دوگانه در روابط تجارتی متهم نموده و اعلام کرده بود، طبق توافق‌نامه‌های دو کشور و موازین بین‌المللی، ایران حق مشکل‌تراشی و یا ایجاد موانع بر تردد محموله‌های ترانزیتی را ندارد.
 

 

 

Share