Share

پیام هاشمی رفسنجانی را خودش ننوشته است و جایگاه مجمع تشخیص از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«پیام هاشمی رفسنجانی را خودش ننوشته است»
سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «یک حرف از آن هزاران» در مورد پیام اکبر هاشمی رفسنجانی است که به تازگی درباره روز ١٩ دی صادر کرده است.

در این سرمقاله آمده است: «پیام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالگرد قیام خونین ۱۹ دی که دو روز قبل منتشر شد، اگرچه در نگاه اول از توجه ایشان به ضرورت گرامیداشت خاطره آن قیام خونین حکایت می‌کند ولی برخی از آنچه در متن پیام آمده، پرسش‌ها و ابهاماتی را پیرامون چرایی تهیه و انتشار این پیام پیش می‌کشد. طی ۳۳ سالی که از قیام خونین ۱۹ دی می‌گذرد، برای اولین بار است که آقای هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالگرد این قیام بیانیه می‌دهند و سؤال این است چرا ایشان در تمامی طول ۳۳ سال گذشته کم‌ترین ضرورتی برای صدور بیانیه به همین مناسبت، احساس نکرده‌اند و امسال با ۳۳ سال گذشته چه تفاوت‌های درخور توجهی دارد که احساس نیاز به صدور بیانیه را در حضرت ایشان برانگیخته است؟»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «حضرت آیت‌الله، از اهانت به مراجع عظام گله کرده‌اید که گلایه‌ای برحق است و مراجع عظام و علمای بزرگوار اسلام حقی غیرقابل انکار بر ملت و نظام دارند، اما، باز هم توضیح نداده‌اید که مگر حضرت امام مرجع نبودند؟ چرا وقتی همین چند ماه قبل، تصویر مبارک آن بزرگوار را پاره و لگدمال کردند، نه فقط سکوت کردید و احساسات جنابعالی برانگیخته نشد، بلکه به گونه‌ای تلویحی از آن اراذل و اوباش حمایت نیز فرمودید؟»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «نگارنده انکار نمی‌کند که امروزه بعضی‌ها به قول حضرتعالی؛ برای توهین و تهمت (به مرجعیت) لباس رشیدی مطلق‌ها را درآورده و خرقه دوستی و ارشاد پوشیده‌اند؛ ولی به خوبی می‌دانید توده‌های عظیم و چند ده میلیونی که در مقابل فتنه ۸۸ ایستاده بودند، اینگونه افراد را نیز به خوبی می‌شناسند و از نهیب و خروش علیه آن‌ها دریغ نکرده‌اند اما سخن آن است که اگر اشاره حضرتعالی در بیانیه اخیرتان به این افراد است، چرا در برابر نمونه‌های بارها پلشت‌تر و آشکارتر سکوت کرده بودید و هنوز هم سکوت می‌کنید و چگونه انتظار دارید که مردم با وجود برخورد این‌گونه حضرتعالی، توصیه‌های شما را دلسوزانه تلقی کنند؟»

 

نویسنده سرمقاله کیهان ادامه داده است: «آن جناب آقای رفسنجانی که نگارنده می‌شناسد و سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب و در جریان انقلاب با بینش و منش و حتی شیوه نگارش ایشان آشنایی داشته و دارد، نمی‌تواند نویسنده بیانیه یاد شده باشد. این بیانیه، به لحاظ ادبیات نوشتاری، «مغلوط» از نظر محتوا، «مخدوش» و با توجه به چگونگی استدلال، «ابتدایی» به نظر می‌رسد و این تلقی را پدید آورده و قوت می‌بخشد که جناب هاشمی فقط تأییدکننده متن بوده و اجازه انتشار آن را صادر فرموده‌اند. این احتمال اگر با صحت قرین باشد، نشان می‌دهد کسانی که در جریان فتنه ۸۸ پشت شخصیت و جایگاه آقای رفسنجانی سنگر گرفته بودند، هنوز ایشان را رها نکرده‌اند و بیانیه یاد شده را برای خروج هرچند موقت رسانه‌های فتنه از خمودگی و در هم ریختگی ناشی از شکست تدارک دیده‌اند.»

متن کامل سرمقاله

 

جایگاه مجمع تشخیص
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «علت‌شناسی مخالفت‌های دولت با مجمع تشخیص» در مورد انتقاداتی است که روز گذشته محمود احمدی‌نژاد علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد.

در این سرمقاله آمده است: «تحت شعاع قراردادن جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، گویا در دستور کار روزگذشته دولت بود. چرا که به یک باره هم محمود احمدی‌نژاد و هم میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی دولت، در اظهارنظرهای جداگانه‌ای کوشیدند تا به نحوی عملکرد این نهاد را زیر سوال ببرند. محمود احمدی‌نژاد در اظهاراتی جهت‌دار گفت: اینکه با قانون عادی اختیارات قوه مجریه و رئیس‌جمهور را کاهش داده و از طریق مجمع تشخیص مصلحت در واقع قانون اساسی تغییر یابد، مسیر درستی نیست و خلا ف قانون اساسی است، ضمن اینکه آثار اجرایی آن هم منفی خواهد بود.»

این سرمقاله افزوده: «طبق اصل ۱۲۲ قانون اساسی، مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلا می را شورای نگهبان خلاف موازین شرع یا قانون اساسی بداند و مجلس با درنظرگرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آن ارجاع می‌دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است، به دستور رهبری تشکیل می‌شود. اعضای ثابت و متغیر این مجمع را مقام رهبری تعیین می‌نماید. مقررات مربوط به مجمع توسط خود اعضا تهیه و تصویب و به تأیید مقام رهبری خواهد رسید. براین اساس، این سوال مطرح است که اگر نمایندگان مردم و منتخبان خانه ملت به هر دلیلی بر مصوبه بازگشتی از شورای نگهبان، اصرار بورزند و این مصوبه برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود، آیا خلاف قانون ساسی است؟ آیا این مسیر تصویب قانون عیناً در قانون اساسی پیش‌بینی نشده است؟»

در ادامه سرمقاله مردم‌سالاری آمده است: «بر فرض که سخن دولت درست باشد اما به هر حال مجلس آن را نمی‌پسندد و مصلحت نمی‌داند و حق قانونی مجلس هم است که آن را به مجمع تشخیص مصلحت بفرستد پس کجای آن خلاف قانون اساسی است، اتفاقاً همه بحث این است جائی که خلاف شرع و خلاف قانون اساسی تصور می‌شود اما نمایندگان مصلحت می‌دانند و مجمع تشخیص آن را تائید می‌کند یک روال منطبق با قانون اساسی است.»

سرمقاله افزوده است: «این شائبه در خصوص اظهارات دولت علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد که این عقیده در بین منتقدان دولت وجود دارد که هرگاه برخی دولت‌مردان عملکرد نهادی را باب میل و در مسیر خود نمی‌بینند، می‌کوشند با اظهارنظرهایی جایگاه آن را تضعیف کنند. سخن از در رأس امور نبودن مجلس از جمله نمونه‌هایی است که می‌توان برای این استدلال منتقدان دولت به آن اشاره کرد. لذا تصور می‌شود، انتقادات برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خود عاملی است تا دولت با اظهارنظرهای پی درپی اعضایش، علیه این نهاد سخنانی مطرح کنند. آیا بهتر نیست، دولت به جای انتقاد از مسیر قانون‌گذاری کشور، تلاش بیش‌تری برای اجرای کامل قوانین که وظیفه اصلی دولت است، صورت دهد؟»

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «اگر اصولگرایان وحدت کنند»

 

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «آینده چپ خود خوانده در ایران»

 

سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «فساد، جا را برای همه تنگ می‌کند»

 

Share