Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه‌ترین سند راهنمای تجارت که شامگاه جمعه هفتم اکتبر/ ۱۶ مهر منتشر کرد، برخی معاملات تجاری به دلار را با ایران که پیشتر برای مؤسسات بانکی خارجی ممنوع کرده بود آزاد کرد.

Dollar-Arz

وزارت خزانه‌داری آمریکا اجازه معامله دلاری با برخی از شرکت‌های ایرانی را آزاد کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این معاملات به این شرط اجازه دارند انجام شوند که پول‌های این نقل و انتقالات به سیستم مالی آمریکا وارد نشوند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، به علاوه، در این راهنما تحریم‌های کلی و گسترده آن دسته از شرکت‌های ایرانی را برداشته است که زیر نظر افرادی اداره می‌شوند که همچنان در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار دارند.

در این راهنما آمده است: «معاملات خارجی با شرکت‌هایی که تحریم نشده‌اند و سهامی خاص هستند یا تماماً و یا بخشاً توسط فردی ایرانی یا مرتبط با ایران اداره می‌شوند که در لیست تحریم‌های ایالات متحده هستند، لزوماً قابل تحریم شدن بر اساس قوانین ایالات متحده نیستند».

جمهوری اسلامی ایران در نشست‌های اخیر با سران کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای به ادامه تحریم معامله تجاری با ایران به دلار از سوی آمریکا اعتراض کرده بود.

مقامات ایران می‌گویند که پس از اجرایی شدن برجام هسته‌ای، ایران به تعهدات خود عمل کرده است اما آمریکا اقدامی برای انجام تعهداتش برنداشته است.

تحریم معامله به دلار با ایران از جمله تحریم‌های غیر هسته‌ای آمریکا علیه ایران است و در توافق هسته‌ای گنجانده نشده بود.

ایالات متحده همچنان برخی افراد و شرکت‌های ایرانی را به دلایلی از قبیل برنامه موشکی ایران، ساخت و برخورداری از موشک‌های بالستیک، گزارش‌های نقض حقوق بشر و حمایت ایران از گروه‌هایی که آمریکا آنها را گروه‌های تروریستی می‌داند، در فهرست تحریم‌های «ویژه» قرار داده است.


بیشتر بخوانید:

ظریف: آمریکا برای اجرای تعهدات برجام تلاشی نکرده است

روحانی: تعلل آمریکا تخلف بین‌المللی تلقی می‌شود

Share