Share

رامین مهمان‌پرست گفت جریانی می‌خواهد روابط ایران و افغانستان را تخریب کند. وی افزود هفته‌ گذشته سوخت به داخل افغانستان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رامین مهمان‌پرست در نشست خبری خود درباره تظاهرات ضد جمهوری اسلامی در مقابل سفارت این کشور در کابل گفت: «جریانی که به شدت در جهت تخریب روابط ایران و افغانستان در حال فعالیت است به صورت یک حزب و یک فرد تلاش‌های زیادی انجام داده است.»
 

وی با بیان این‌که این حرکات تأثیری بر روابط دو کشور نمی‌گذارد افزود: «این اقدامات از سوی این جریان مسبوق به سابقه است و به نظر می‌آید مأموریت این فرد و جریان جز تخریب روابط دو کشور نیست.»
 

روز ۱۷ دی‌ماه جاری صدها نفر در کابل به دعوت حزب مشارکت ملی افغانستان علیه ممانعت از ترانزیت مواد سوختی توسط ایران، در برابر سفارت این کشور تظاهرات کردند.

این حرکت اعتراضی به دلیل جلوگیری ایران از عبور صدها تانکر حامل مواد سوختی از مرز این کشور به افغانستان صورت گرفت.
 

از ابتدای آذرماه سال جاری بیش از ۱۹۰۰ تانکر حامل بنزین و گازوئیل که از سوی افغانستان از کشورهای ترکمنستان و عراق خریداری شده در خاک ایران متوقف شده‌اند.
 

نجیب‌الله کابلی، رهبر حزب مشارکت ملی افغانستان که در این تظاهرات شرکت کرده بود گفت که اگر تا یک هفته دیگر ایران به این کارش پایان ندهد کالاهای ایرانی در افغانستان باید تحریم شوند.
 

مهمان‌پرست در همین رابطه افزود مسأله ترانزیت سوخت به افغانستان در مذاکرات نمایندگان دو کشور بررسی گردید. وی افزود: «این مسأله حل شد و هفته‌ گذشته نیز سوخت به داخل افغانستان منتقل شد.»

این در حالی است که روز گذشته اتاق تجارت و صنایع افغانستان به حکومت ایران هشدار داد در صورتی که تا یک هفته دیگر به توقف تانکرهای سوخت ترانزیتی افغانستان پایان ندهد، هر نوع رابطه تجاری را با ایران قطع خواهد کرد.
 

بنا بر نظر مسئولان افغانی، تهران از آن بیم دارد که در صورت عبور تانکرها از مرز افغانستان این مواد سوختی در اختیار نیروهای ناتو در این کشور قرار گیرد، موضوعی که از سوی ناتو و مقامات افغانستان رد شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد مذاکرات ایران و کشورهای ‌۱+۵ در تاریخ ‌۲۱ و ‌۲۲ ژانویه مصادف با اول و دوم بهمن در استانبول برگزار می‌شود و این زمان مورد توافق طرف‌ها قرار گرفته است.

مهمان‌پرست در باره روند رسیدگی به اتهامات دو خبرنگار آلمانی گفت: «مراحل آخر بازجویی و تحقیق از این دو نفر در حال انجام است و باید منتظر اعلام نتیجه نهایی مقامات قضایی باشیم.»
 

وی افزود: «اظهار تأسف و عذرخواهی قطعأ می‌تواند تأثیر داشته باشد اما نتیجه نهایی را مقامات قضایی و حقوقی روشن می‌کنند.»
 

علی‌اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه ایران نیز روز ۱۸ دی ماه جاری گفته بود که اگر سردبیر دو خبرنگار آلمانی بازداشت شده، از ایران عذرخواهی کنند، این امر می‌تواند به حل پرونده آن‌ها کمک کند.
 

ینس آندرئاس کخ و مارکوس آلفرد رودلف هلویگ، خبرنگاران نشریه آلمانی «بیلد آم زونتاگ»، روز ۱۸ مهرماه به تبریز رفته بودند تا با فرزند و وکیل سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار، مصاحبه کنند اما توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند.

رامین مهمان‌پرست خبر بازداشت یک زن آمریکایی در مرز ایران و ارمنستان را به اتهام «جاسوسی برای آمریکا»، «قابل توجه و مهم» ندانست و گفت: «موردی در حد مرزبانی بود که به آن رسیدگی شده بود و بعد هم به دلیل این‌که مسأله اهمیت چندانی نداشت پایان یافت.»

این در حالی است که در چند روز گذشته خبرگزاری‌های ایران و به‌ویژه وب‌سایت‌های حامی دولت این خبر را به‌شکل برجسته‌ای بازتاب دادند.
 

 

Share