Share

حسین شریعتمداری، مدیر روزنامه کیهان چاپ تهران در سرمقاله این روزنامه اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری را متهم کرد که پیام ۱۹ دی را خودش ننوشته است.

 

شریعتمداری در سرمقاله امروز این روزنامه، سه‌شنبه ٢١ دی ٨٩ نوشته ادبیات پیامی که هاشمی رفسنجانی به مناسبت سال‌روز ۱۹ دی ۱۳۵۶، صادر کرده با شیوه نگارشی که وی از رئیس مجلس خبرگان رهبری سراغ دارد، متفاوت است.

 

انتشار مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۵۶ باعث شد تظاهرات‌هایی در هواداری از آیت‌الله خمینی که آن زمان علیه حکومت محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران، مبارزه می‌کرد، شکل بگیرد. این تظاهرات در ۱۹ دی ۱۳۵۶ در شهر قم با سرکوب مأموران نظامی مواجه شد و باعث کشته و زخمی شدن معترضان گردید.

 

هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سه روز پیش با صدور پیامی در سال‌روز ۱۹ دی ۱۳۵۶ اعلام کرد: «اینک ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و بقایای فکری دین‌زدایی و روحانیت‌ستیزی که در بهار هوشیاری مردم ایران، چون مارهای افسرده سر در خاک انتقام فرو برده بودند، در پاییز بداخلاقی‌های سیاسی و اختلافات سلیقه‌ای، پوست‌اندازی کرده و سر برآورده‌اند و خاکریز به خاکریز جلو می‌آیند و شاهدیم که پس از توهین و تهمت به سران روحانی عرصه سیاست در ۳۰ سال گذشته، به فضلا، علما و مراجع قم رسیده‌اند.»

 

مدیر روزنامه کیهان در ادامه سرمقاله نوشته: ‌«کسانی که در جریان فتنه ۸۸ پشت شخصیت و جایگاه آقای رفسنجانی سنگر گرفته بودند، این بیانیه را برای خروج موقت رسانه‌های فتنه از خمودگی و درهم ریختگی ناشی از شکست تدارک دیده‌اند.»

 

حامیان حکومت ایران، معترضان به نتیجه انتخابات و برخی از مخالفان سیاسی به عنوان «فتنه‌گر» نام می‌برند و اعترضات پس از انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری سال گذشته ایران را «فتنه ٨٨» می‌نامند.

 

شریعتمداری در بخش دیگری از این سرمقاله، سکوت هاشمی رفسنجانی را در برابر پاره کردن عکس آیت‌الله خمینی در جریان اعترضات سال گذشته را به معنای «حمایت تلویحی رئیس مجلس خبرگان از اراذل و اوباش» دانسته است.

 

تلویزیون دولتی ایران سال گذشته تصاویری را پخش کرد که در آن عکس آیت‌الله خمینی پاره شده بود. حامیان حکومت ایران پس از پخش این تصاویر، مخالفان و معترضان را به «توهین و حرمت‌شکنی» متهم کردند اما معترضان اعلام کردند این تصاویر «سناریویی» برای «بدنام کردن جنبش سبز و سرکوب بیش‌تر» بوده است.

 

حسین شریعتمداری همچنین با اشاره به اینکه هاشمی رفسنجانی برای اولین بار است که در ۳۳ سال گذشته درباره ١٩ دی اطلاعیه داده، افزوده ۱۹ دی «بهانه‌ای بوده تا این اطلاعیه درباره شرایط کنونی تهیه شود.»

 

روزنامه کیهان یکی از دو روزنامه‌ای است که مدیرمسئول آن توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شود.

 

مدیر روزنامه اطلاعات نیز توسط آیت‌الله خامنه‌ای انتخاب می‌شود. این روزنامه هم‌اکنون با مدیریت محمود دعایی، نماینده اصلاح‌طلب پیشین مجلس منتشر می‌شود.

 

 

 

Share