Share

روسیه جلوی تصویب قطعنامه پیشنهادی فرانسه در مورد آتش‌بس در حلب و ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز این شهر را گرفت. طرح جایگزین مسکو نیز رای کافی را در شورای امنیت نیاورد.

سوریه شورای امنیت

رای گیری در نشست شورای امنیت در شامگاه شنبه ۸ اکتبر در نیویورک با ناکامی دو قطعنامه در مورد سوریه همراه شد. قطعنامه پیشنهادی فرانسه دایر بر توقف حملات هوایی به حلب و  امدادرسانی به غیرنظامیان از سوی روسیه وتو شد. ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت قطعنامه پیشنهادی پاریس قابل اجرا نیست و مقاصد سیاسی دارد.

پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در حلب مشترکا از سوی فرانسه و اسپانیا به شورای امنیت ارائه شده بود. از بین ۱۵ عضو این شورا، ۱۱ کشور به آن رای داده بودند: رای چین و آنگولا ممتنع و رای روسیه و ونزوئلا منفی بود.

این پنجمین مرتبه در شورای امنیت بود که روسیه قطعنامه‌ای مربوط به سوریه را وتو کرد. پیش‌تر قطعنامه‌های تحریمی و تنبیهی علیه رژیم اسد با وتوی مسکو به بن بست خورده‌اند.

روسیه متقابلا پیش‌نویسی برای آتش‌بس در حلب مطابق توافق با آمریکا و هم‌چنین خروج نیروهای جبهه نصرت از شرق حلب ارائه داد. مورد دوم طرحی است که استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه مبتکر آن است.

قطعنامه پیشنهادی مسکو‌، ساعاتی پس از وتوی قطعنامه فرانسه و اسپانیا ارائه شد اما این قطعنامه تنها چهار رای کسب کرد و از اکثریت لازم آرا یعنی ۹ رای موافق باز ماند.

انتظار می‌رفت در صورت دستیابی این قطعنامه به اکثریت لازم، فرانسه آن را وتو کند.

سه روز پیش از وتوی روسیه، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار ایجاد محدودیت برای اعضای دایمی شورای امنیت در داشتن حق وتو شده و پیشنهاد کرده بود که در سازمان ملل مکانیسمی ایجاد شود که بتوان جنایات جنگی از جمله خونریزی‌های کنونی در حلب را مستقیما به دیوان کیفری بین‌المللی احاله کرد.

روسیه در بحران سوریه در کنار رژیم اسد ایستاده و حضور نظامی در این بحران را مقابله با داعش و تروریست‌ها می‌خواند.

دولت آمریکا روز دوم اکتبر مذاکره با روسیه در مسائل سوریه را با انتقاد از ادامه حملات هوایی به حلب قطع کرد. روسیه نیز متقابلا واشنگتن را به کم کاری در مبارزه با تروریسم و فراهم کردن زمینه رشد تروریست‌ها در سوریه متهم کرد.

گاهشمار پنج سال شکست راه‌حل‌های دیپلماتیک در جنگ سوریه

Share