Share

احمد دنیا مالی، رییس کمیسیون عمرانی شورای شهر تهران گفت که آمار حوادث ناشی از فرونشست زمین در تهران هر روز بیشتر به مرز «هشدار» نزدیک می‌شود.

foroo-neshast-tehran

فرونشست زمین در نزدیکی میدان قیام تهران

دنیا مالی در گفت‌و‌گو با روزنامه اعتماد که یکشنبه ۱۸ مهر منتشر شد گفت که در حوادث اخیر فرونشست زمین در شهر تهران نباید شهرداری را مقصر دانست.

در ماه‌های اخیر چندین مورد فرونشست زمین در تهران حادثه آفرید. در آخرین مورد آن که در میدان قیام تهران رخ داد، نوجوانی ۱۵ ساله همراه با این فرونشست سقوط کرد. این فرونشست در بخشی از متروی این میدان رخ داد.

مسئولان شهرداری و آتش نشانی تهران اعلام کردند که این فرونشست ربطی به مترو نداشته بلکه «مربوط به خود میدان» بوده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که یکی از مهم‌ترین عوامل فرونشست زمین «خشکسالی» و «برداشت نامتعارف آب از چاه‌های غیرمجاز» است.

رییس کمیسیون عمرانی شورای شهر تهران گفت: «از یک طرف شهرداری را متهم می‌کنیم که چرا فضای سبز را گسترش نمی‌دهد و از سویی آن را متهم به برداشت آب‌های زیرزمینی می‌کنیم. درست است که برداشت‌های غیرمجاز آب‌های زیرزمینی می‌تواند در فرونشست زمین موثر باشد ولی به شخصه معتقد نیستم که آبیاری‌هایی که شهرداری می‌کند باعث فرونشست زمین می‌شود».

دنیا مالی افزایش شمار چنین حوادثی را در تهران به دلیل عدم توجه تمام ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط دانست و گفت: «تا مدیریت یکپارچه شهری حاکم نشود هیچ‌ یک از دستگاه‌ها حاضر نیستند مسوولیت حوادث ناشی از فرونشست زمین را بر عهده بگیرند».

رییس کمیسیون عمرانی شورای شهر تهران تأکید کرد که چنانچه در این باره تصمیم‌ گیری و برنامه ریزی جدی از سوی تمام سازمان‌ها صورت نگیرد، «ممکن است هر لحظه در تهران، بخشی از زمین فرونشستی مجدد داشته باشد و فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر را رقم بزند».

تهران رکورددار فرونشست زمین در دنیاست. مقامات سازمان محیط زیست ایران می‌گویند زمین در تهران سالانه ۳۶ سانتی متر نشست می‌کند.


بیشتر بخوانید:

فرونشست دشت‌های ایران؛ آغاز وضعیت برگشت‌ناپذیر

Share