Share

 علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران از آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواسته تا مجلس را «تحقیر و تضعیف» نکند.

 

این نماینده منتقد دولت با انتشار یادداشتی در تارنمای تابناک، افزوده «اگر جناب‌عالی به عدم اجرای قانون مترو توسط دولت اعتراض نمی‌کنید، لااقل مجلس را نیز تضعیف و تحقیر نفرمایید.»

 

احمد جنتی در خطبه‌های نماز جمعه ۱۷ دی جاری از «احضار گسترده» وزرا به مجلس انتقاد کرده بود.

 

به گفته جنتی، «وزرا امروز در مقوله هدفمند کردن یارانه ها مشغله بسیاری دارند و در این شرایط طرح یک سئوال یک نماینده ۱۰ الی ۲۰ ساعت از وقت یک وزیر را به خود اختصاص می‌دهد که این در شرایط امروز صحیح نیست.»

 

در هفته‌های اخیر، برخی از نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که ممکن است مصطفی محمدنجار، وزیر کشور و مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی استیضاح شوند.

 

در طول بیش از یک سالی که از عمر دولت دهم می‌گذرد، پیش‌تر نیز طرح استیضاح «حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش؛ صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی؛ مسعود میرکاظمی، وزیر نفت؛ حمید بهبهانی، وزیر راه؛ مصطفی محمدنجار، وزیرکشور؛ علی‌اکبر محرابیان، وزیر صنایع و مهدی غضنفری، وزیر بازرگانی» شش وزیر دولت دهم در مجلس آماده شده‌اند اما هیچ‌گاه مطرح نشده است.

 

علی مطهری، «تخلف وزرا از قانون» را دلیل افزایش احضار آن‌ها به مجلس دانسته است.

 

وی افزوده: «به‌عنوان مثال وقتی وزیر اقتصاد قانون تسهیلات ارزی برای مترو تهران و کلان‌شهرها و حمل و نقل عمومی سایر شهرها را عمل نمی‌کند و رئیس‌جمهور نیز می‌گوید من این قانون را قانون نمی‌دانم و اجرا نمی‌کنم، آیا نماینده وظیفه ندارد در دفاع از حقوق مردم از وزیر یا رئیس‌جمهور سئوال کند؟»

 

چند روز پیش نیز علیرضا محجوب از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس گفته بود اجرا نشدن قاون پرداخت تسهیلات برای توسعه مترو، در مراجع قضایی قابل رسیدگی است.

 

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، قانون پرداخت دو میلیارد دلار به متروی تهران و کلان‌شهرها را که پس از اختلاف مجلس و شورای نگهبان از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد تأیید قرار گرفت، «غیرقانونی» خواند و از اجزای آن خودداری کرده است.

 

همچنین احمد توکلی یکی دیگر از نمایندگان منتقد دولت، ۱۵ تیر ۸۹ طی سخنانی در مجلس شورای اسلامی، احمدی‌نژاد را به دلیل اجرا نکردن برخی از مصوبات مجلس متهم کرد که «درس گردن گشی در برابر قانون» می دهد.

 

علی مطهری در بخش دیگری از یادداشت‌اش از جنتی پرسیده «اگر یک دولت مخالف مشی سیاسی شما مثلاً یک دولت اصلاح‌طلب روی کار بود باز همین‌طور مجلس را تحقیر می‌کردید و دولت را تعظیم، یا در آن صورت مجلس را تقویت و دولت را نقد می‌کردید؟»

 

وی افزوده:‌ «مجلس قوی به‌نفع کل نظام است و مانعی است در مقابل تمایل به استبداد.»

 

 

Share