Share

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار خود در مرحله گروهی پانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا بر تیم ملی عراق، مدافع قهرمانی، پیروز شد.

عصر امروز تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه الریان دوحه (قطر)، نخستین دیدار خود در گروه D را با پیروزی به پایان رساند.
 

در این دیدار که با یک دقیقه سکوت به‌خاطر قربانیان سانحه هوایی ارومیه آغاز شد و قضاوت آن را روشن ایرماتوف ازبکستانی، یکی از بهترین داوران جام جهانی آفریقای جنوبی بر عهده داشت، تیم ایران موفق شد با نتیجه دو بر یک عراق را شکست دهد.

گل نخست این مسابقه را یونس محمود، بازیکن عراقی در دقیقه ۱۲ مسابقه با اشتباه مهدی رحمتی، دروازه‌بان ایران و پاس عماد رضا وارد دروازه کرد. تیم ایران اگر چه خوب آغاز کرده بود اما این گل بازیکنان آن را غافلگیر کرد.
 

با گذشت دقایقی بار دیگر این بازیکنان ایران بودند که بازی را در دست گرفتند. دوندگی بازیکنان، کنترل خوب توپ و سرعت‌بخشی به بازی موجب شد تا ایران حملاتی را روی دروازه عراق سازماندهی کند اما عجله و عدم دقت در ضربات پایانی به روشنی دیده می‌شد.
 

سرانجام این غلامرضا رضایی بود که در دقیقه ۴۱ بازی روی پاس آندرانیک تیموریان، با سرعت خوب خود در موقعیت گل‌زنی قرار گرفت و با مکثی کوتاه و حفظ خونسردی، توپ را در قعر دروازه حریف جای داد.
 

عراق تا پایان نیمه نخست توانست یکی دو موقعیت ایجاد کند که با درخشش مهدی رحمتی ثمری نداشت.

تیم ملی ایران در نیمه دوم توپ و میدان را بیشتر از عراق در اختیار داشت و بازیکنان با جنگندگی و انگیزه بالا بازی می‌کردند اما بازی بدون ایجاد موقعیت‌های استثنایی بیشتر در میانه‌ها و گوشه‌های زمین در جریان بود.
 

در ۱۵ دقیقه پایانی بازی در حالی که به نظر می‌رسید بازیکنان عراق خسته‌تر شده‌اند، بازیکنان ایران همچنان به تلاش خود ادامه دادند تا این‌که ایمان مبعلی در دقیقه ۸۴ ضربه کاشته‌ای را روی دروازه عراق ارسال کرد که توپ بدون برخورد به بازیکنی در درون دروازه این تیم جای گرفت.
 

در شش دقیقه پایانی بازی و سه دقیقه وقت اضافی آن نیز اتفاق خاصی رخ نداد و تیم ملی فوتبال ایران توانست نخستین بازی را که در تورنمنت‌های ورزشی همواره از اهمیت بالایی برخوردار است، با موفقیت پشت سر بگذارد.
 

افشین قطبی، سرمربی تیم ملی ایران پس از این مسابقه در نشست خبری خود گفت: «بازیکنان ایرانی استاد پیروزی در بازی‌های سخت هستند و از بردی که برابر عراق در یک بازی سخت به‌دست آوردیم بسیار خوشحالیم.»

کره شمالی و امارات متحده عربی، دیگر حریفان ایران در این گروه پیش از دیدار ایران و عراق روبه‌روی هم قرار گرفتند و اولین بازی بدون گل این جام را رقم زدند.

در این دیدار تیم ملی کره شمالی در دقیقه هفت توسط کاپیتان خود، هونگ یونگ چو، یک ضربه پنالتی را از دست داد.
 

بدین ترتیب در گروه D این دوره از مسابقات، ایران با سه امتیاز در صدر قرار گرفت، کره شمالی و امارات هر کدام با یک امتیاز در رده دوم و سوم، و عراق، قهرمان دوره قبل، بدون امتیاز در انتهای جدول جای گرفتند.

دومین دیدار تیم ملی ایران روز شنبه ۲۵ دی (۱۵ ژانویه) در مقابل کره شمالی و سومین دیدار آن در روز چهارشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) در برابر امارات برگزار خواهد شد.
 

 

Share