Share

تلفات گسترده جاده‌ای و هوایی در ایران و استقبال از سخنان احمدی‌نژاد از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

تلفات گسترده جاده‌ای و هوایی در ایران
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «تلفات تا کی؟» در مورد آمار بالای تلفات جاده‌ای و هوایی در ایران است.

در این سرمقاله آمده است: «ایران در شاخص‌های نامطلوب و حوادث دارای رتبه در جهان است، به طوری که در بین کشورهای منطقه و حتی جهان خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه و همچنین حوادث جاده‌ای و هوایی کشورمان در رتبه‌های بالای جهانی قرار گرفته است. کشتار سالانه حدود ۲۵ هزار نفر و آسیب‌های جدی جسمی حدود ۱۰۰ هزار نفر از هم‌وطنان در جاده‌های کشور از جمله آماری است که از میزان تلفات بسیاری از نزاع‌های بین‌المللی در گوشه و کنار جهان هم بیش‌تر است. به عبارتی دیگر با توجه به تلفات حوادث جاده‌ای کشور این‌گونه فرض کنید که ایران دائم درحال جنگ با کشوری مجازی است و روزانه و ماهانه در حال کشته و زخمی دادن است .»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «به این آمارهای وحشتناک حوادث جاده‌ای اضافه کنید تلفات ناشی از حوادث هوایی کشور را. براساس آمار موجود سالانه حدود یک یا دو حادثه بزرگ هوایی در آسمان کشور رخ می‌دهد که اتفاقاً تمامی این حوادث نیز یا ناشی از خطای انسانی است یا از فرسودگی قطعات هواپیما که در هیچ یک از حوادث چندین سال اخیر بازخواستی از مدیران ارشد این صنعت پرخطر در کشور نشده است.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «اصولاً سیستم جوابگویی برخی مدیران درکشور ما ظاهراً با تمام سیستم‌های رایج در سایر کشورهای جهان متفاوت است. در بسیاری از کشورهای جهان با وقوع حوادثی از این دست جایگاه مسوولین آن پس از بررسی دقیق و موشکافانه تحت تأثیر آن حوادث و خسارات ناشی از آن قرار می‌گیرد و حتی شاهد برخی استعفاها و جابه‌جایی‌ها می‌شویم. این در حالی است که در کشورما هنوز بررسی‌های مربوط به سقوط‌های گذشته به اتمام نرسیده است و پذیرش وقوع چنین حوادثی در کشور ظاهراً عادی شده است.»

 

نویسنده سرمقاله مردم‌سالاری ادامه داده است: «خانه ملت البته در واکنش به حادثه اخیر هوایی در کشور از وزیر راه و ترابری برای پاسخ‌گویی به نمایندگان در خصوص علل سقوط هواپیما و کشته و زخمی شدن تعداد کثیری از هم‌وطنان دعوت به عمل آورده است تا در اولین جلسه مجلس شورای اسلامی حاضر شود، اما نکته در اینجاست که در حادثه اخیر همان‌طور که از شواهد پیداست شرایط پرواز مهیا نبوده و طبق آخرین اظهارات آقای بهبهانی وزیر راه و ترابری این پرواز به اصرار مردم انجام شده است.»

متن کامل سرمقاله

 

استقبال از سخنان احمدی‌نژاد
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «تشکر از رئیس جمهور» در مورد سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران است که خواسته تا در تلویزیون به کسی که حضور ندارد، تهمت و افترا زده نشود.

در این سرمقاله آمده است: «اینکه رئیس جمهور به این نتیجه رسیده است که در برنامه زنده تلویزیونی به کسی که غایب است، تهمت و افترا نزنند، جای تشکردارد. البته فراموش نمی‌کنیم در مناظره‌های تلویزیونی دوره‌ انتخابات چه حکایت‌ها رفت و شخصیت فردی مانند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که نمی‌توان حضورایشان را قبل و بعد انقلاب نادیده گرفت و کتاب انقلاب اسلامی بدون خواندن نام هاشمی امکان‌پذیرنمی باشد، مورد هجمه قرارگرفت.»

این سرمقاله افزوده: «آنچه آقای رئیس‌جمهور را به گفتن چنین سخنانی واداشت، انتقادی است که به دستگاه قضائی درخصوص عدم برخورد با محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور شده است، رئیس‌جمهور، رحیمی را پاک و مؤمن می‌داند، این امری طبیعی است. اصل برائت استٰ، مگرخلاف آن ثابت شود.»

در ادامه سرمقاله آرمان آمده است: «ظاهراً آقای هاشمی رفسنجانی اولین و آخرین خاکریزی است که همگان به قصد امتحان تیری به سوی ایشان پرتاب می‌کنند. ازمنظرحقوقی آقای هاشمی را شخص حقیقی به نام اکبرهاشمی رفسنجانی نمی‌دانم بلکه ایشان را با پست‌های سابق خود می‌شناسم که هم‌اکنون با حکم مقام معظم رهبری رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و با رأی مردم عضو مجلس خبرگان و با رأی دیگر اعضای خبرگان رهبری رئیس این مجلس است.»

 

سرمقاله افزوده است: «مجمع تشخیص مصلحت درمواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظرشورای نگهبان را تأمین بکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می‌دهد و سایر وظایفی که دراین قانون ذکر شده به دستور رهبری تشکیل می‌شود. در تفسیر این اصل باید گفت مجمع به دستور مقام رهبری تشکیل می‌شود و بالاتر از مجلس و شورای نگهبان، می‌تواند با در نظر گرفتن مصلحت نظام، حتی خلاف قانون یا شرع مصوبه‌ای را لازم‌الاجرا بنماید. آیا می‌شود به همین راحتی در رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها علیه عالی‌ترین مرجع قانون‌گذاری به بهانه‌های مختلف قلم‌فرسائی کرد. سخنان رئیس‌جمهور را فتح‌البابی می‌دانم تا دیگر کسانی که به هر علت به شخصیت آقای هاشمی می‌تازند، من‌بعد به گفته رئیس‌جمهور این مهم را وجهه همت خود قرارداده و نسبت به کسی که حضور ندارد، تهمت و افترا نزنند که صحیح نیست.»

متن کامل سرمقاله
 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «لطفاً یک بار هم از جعبه سیاه مدیریت بگویید»

 

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «عیار ملت در فتنه ۸۸‏»

 

سرمقاله امروز روزنامه کیهان با عنوان «رقص تروریست‌ها بر لبه تیغ»

 

 

Share