Share

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۶، اعلام کرد که هشت میلیون کرون سوئد (۸۳۰ هزار یورو) جایزه نوبل را به قربانیان نیم قرن جنگ در کشورش اهداء خواهد کرد.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۶

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۶

به گزارش آسوشیتد پرس، رئیس جمهوری کلمبیا، پس از دیدار یکشنبه ۹ اکتبر / ۱۸ مهر از شهر فقیر بوخایا در شمال غرب کلمبیا در توئیتر خود نوشت با خانواده‌اش تصمیم گرفته‌اند که این جایزه را به قربانیان ۵۲ سال جنگ و همچنین بازسازی پروژه‌های ویران‌شده در جنگ اهدا کند.

بوخایا یکی از شهرهایی است که در جریان جنگ داخلی با گروه فارک آسیب‌های بسیاری دید و برخی از قتل عام مردم این شهر در این درگیری‌ها خبر دادند.

خوان مانوئل سانتوس همچنین گفت تمام تلاش‌های خود را خواهد کرد تا صلح با گروه فارک در کشور برقرار شود.

اعضای هیأت انتخاب جایزه نوبل صلح جمعه ۷ اکتبر/ ۱۶ مهر در اسلو سانتوس را برنده نوبل صلح امسال اعلام کردند.

رئیس جمهوری کلمبیا در دیدار از بوخایا گفت این جایزه متعلق به قربانیان ۵۲ سال جنگ و همچنین بازسازی پروژه‌های ویران شده در جنگ است.

او همچنین تأکید کرد که حتی یک ثانیه نیز نسبت به برقراری صلح در کلمبیا تردید نخواهد کرد و آن را به‌پیش خواهد برد.

رئیس جمهوری کلمبیا و رودریگو لوندونیو با نام مستعار «تیموشنکو»، رهبر سازمان چریکی چپگرا، فارک، ۲۷ سپتامبر / ۶ مهرماه پیمان صلح را امضا کردند.

چند روز بعد در روز یکشنبه دوم اکتبر / ۱۱ مهر مردم کلمبیا در یک همه‌پرسی به این توافقنامه نه گفتند و روند صلح متوقف شد اما سانتوس وعده داده است که همه تلاش خود را خواهد کرد تا این صلح نهایی شود.

Share