Share

شیرین عبادی با ارسال نامه‌ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از وی خواست که طبق قولی که داده به وضعیت نسرین ستوده در زندان رسیدگی کند.

خانم عبادی در این نامه ضمن تشریح روند دستگیری و صدور حکم سنگین قضایی برای نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران نوشته است هنگامی که نمایندگان سازمان ملل در امور حقوق بشر با مقامات ایران درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور مذاکره می‌کردند نسرین ستوده در سلول انفرادی و «محروم از کلیه حقوق قانونی خود» بود.

برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳ افزوده است که نتیجه مذاکرات با دولت ایران نیز نه تنها منجر به صدور «حکم غیر عادلانه‌ای» شد، بلکه مأموران حکومتی ایران رضا خندان و نسیم غنوی، همسر و وکیل خانم ستوده را به عنوان متهم به دادسرای انقلاب احضار کردند.
 

شیرین عبادی نوشته است: «آزادی خانم نسرین ستوده فقط در صورت برگزاری یک دادرسی عادلانه امکان پذیر است و دستیابی به این حق مسلم جز با حمایت‌های بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.»

وی از ناوی پیلای درخواست کرده است همان‌گونه که قبلأ نیز قول داده برای برخورداری نسرین ستوده از یک دادرسی عادلانه، هر اقدامی را که لازم است به عمل آورد و این نامه نیز در پرونده دولت ایران ضبط کند.
 

شیرین عبادی پیش از این، در تحصنی که هفت فعال زن در ۲۹ آذرماه سال جاری برای آزادی نسرین ستوده در برابر دفتر سازمان ملل در ژنو برگزار کردند از ناوی پیلای درخواست کرده بود که به وضعیت این وکیل زندانی رسیدگی کند.
 

در پایان سه روز تحصن ژنو نامه‌ای با امضای نایب کمیسر عالی حقوق بشر در پاسخ به شیرین عبادی ارسال گردید که طی آن اعلام شده بود کمیسر عالی حقوق بشر موضوع پرونده نسرین ستوده را پی‌گیری کرده و گام‌های لازم را برخواهد داشت.
 

شیرین عبادی همچنین در گفت‌وگویی با کمیته گزارشگران حقوق بشر حکم سنگین نسرین ستوده را «نشان از عدم استقلال قوه قضائیه» دانست و گفت بازجوی خانم ستوده در روزهای آغاز بازداشت وی هنگامی که او حاضر نشده بود در اعترافات تلویزیونی شرکت کند وی را به ۱۰ سال زندان تهدید کرده بود و اکنون این نظر بازجو عملی شده است.

این فعال حقوق بشر در مورد تلاش‌های لازم برای آزادی نسرین ستوده گفت با کمیساریای عالی حقوق بشر، کانون بین‌المللی وکلای دادگستری و سازمان‌های دیگر در ارتباط است و در مذاکره با مقامات ارشد سازمان ملل متحد خواستار اقدام فوری آنان برای نجات نسرین ستوده خواهد شد.

نسرین ستوده از سوی دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شده است و دادگاه برای درخواست تجدیدنظر در این حکم، ۲۰ روز به وکیل او فرصت داده شده است.

نسرین ستوده که عمدتاً وکالت پرونده‌های حقوق بشری را در ایران بر عهده داشت، ۱۳ شهریورماه امسال پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین زندانی است.
 

وی از سوم مهرماه در اعتصاب غذا بود که پس از ۲۸ روز اعتصاب غذایش را برای مدتی شکست اما بار دیگر در اعتراض به شرایط زندان به مدت ۹ روز دست به اعتصاب غذای خشک زد.

دادگاه او در روز ۲۴ آبان با تفهیم اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» برگزار گردید و در پی آن به اتهام دیگری در رابطه با «عدم رعایت حجاب رسمی» در یک پیام ویدئویی به نشستی در خارج از کشور، متهم شد.

نسرین ستوده فارغ‌التحصیل حقوق بین‌الملل است. مدارک لیسانس و فوق لیسانس‌اش را از دانشگاه شهید بهشتی دریافت کرده است و در سال ۱۳۸۲، کار خود را به طور رسمی به‌عنوان وکیل دادگستری آغاز کرد.
 

وی برنده جایزه حقوق بشر سازمان حقوق بشر بین‌الملل در سال ۲۰۰۸ است و در روزنامه‌هایی چون توس و نشاط مطالب حقوقی می‌نوشت.
 

 

Share