Share

محمدرضا باهنر، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران گفته است مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند در «موارد خاص» بر خلاف قانون اساسی عمل کند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، باهنر که از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است، افزود: «به عنوان مثال شورای نگهبان دو موضوع فاینانس و استفاده دستگاه‌ها از منابع مالی خارجی را به دلیل اینکه ممکن است وام های خارجی ربوی باشند، خلاف شرع تشخیص داد اما مجمع و مجلس به‌نفع دولت و به مصلحت نظام این موارد را تصویب کرد.»

 

بنا بر قوانین ایران، همه مصوبات مجلس شورای اسلامی باید به تأیید شورای نگهبان برسد. در صورتی که مصوبه‌ای از سوی شورای نگهبان تأیید نشود و مجلس نیز بر مصوبه خود پافشاری کند، مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی می‌تواند درباره چنین مصوباتی بر اساس «مصلحت نظام» تصمیم‌گیری کند.

 

همچنین بر اساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی، مشاوره در اموری که رهبر جمهوری اسلامی به مجمع ارجاع می‌دهد، از دیگر وظایف این نهاد حکومتی است. اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای یک دوره پنج ساله از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران انتخاب می‌شوند. دوره کنونی این مجمع اسفند ۱۳۹۰ به پایان می‌رسد.

 

با این حال رأی مجلس ایران به ترکیب محمع عمومی بانک مرکزی و نحوه انتخاب رئیس کل این بانک باعث واکنش دولت شده است. شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران با انتقاد از مصوبه مجلس گفت مجمع عمومی بانک مرکزی نباید از کنترل حاکمیت خارج شود.

 

هفته گذشته نمایندگان مجلس به طرحی رأی دادند که بر اساس آن رئیس کل بانک مرکزی این کشور باید با پیشنهاد رئیس جمهور و تأیید مجمع عمومی این بانک و رأی اکثریت مجلس انتخاب شود.

 

در حال حاضر، رئیس بانک مرکزی ایران به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تأیید مجمع عمومی و با حکم رئیس جمهور منصوب می‌شود.

 

این مصوبه پس از رد شدن از سوی شورای نگهبان و بعد از اصرار مجلس بر مصوبه‌اش، برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شده است. این مجمع قرار است روز شنبه ۲۵ دی تصمیم نهایی را در این باره بگیرد.

 

اما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران دوشنبه ۲۰ دی گفت:‌ «مجمع تشخیص مصلحت نظام جایی نیست که بخواهد دائماً قانون اساسی را تغییر دهد، زیرا که در چنین صورتی نیاز به قانون اساسی نخواهیم داشت.»

 

به گفته احمدی‌نژاد، اگر بانک مرکزی «دستخوش دخالت سایر قوا» شود، حتماً روند امور با «مشکل» مواجه می‌شود، ضمن اینکه «اصرار بر کار خلاف قانون اساسی و تغییر قانون اساسی و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام صحیح نیست.»

 

محمود احمدی‌نژاد که خود یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در جلسات این مجمع شرکت نمی‌کند.

 

در همین حال قدرت‌الله علیخانی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، امروز چهارشنبه ۲۲ دی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «دولت بارها بر خلاف قانون اساسی عمل کرده است و در شرایط فعلی نیز طبیعی است که با ارجاع مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفت کند.»

 

به گفته وی، مخالفت با مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، «مخالفت صریح با قانون اساسی» است.
 

 

Share