Share

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از احضار وحید رهبانی، کارگردان و عوامل نمایش «هدا گابلر» به دادسرا خبر داد.

 

دادستان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، دلیل این احضار را «اخذ توضیح» اعلام کرد.

 

وی افزود براساس گزارش‌های واصله این نمایش از لحاظ محتوا و نحوه اجرای آن «مشکلاتی» داشت که دستور توقف اجرای تئاتر صادر شد. جعفری دولت‌آبادی همچنین گفت با هر گونه فعالیتی که امنیت فرهنگی اجتماع را به «مخاطره» بیاندازد، مقابله خواهد شد.

 

اجرای نمایش «هدا گابلر»، یکی از مهم‌ترین آثار ایبسن در سالن چهارسوی تئاتر شهر تهران واکنش‌هایی را در پی داشته است.

 

خبرگزاری فارس در چند روز گذشته با انتشار گزارش‌هایی این نمایش را «ترویج اباحه‌گری» نامید. در گزارش‌هایی که فارس درباره این نمایش منتشر کرده است، «هدا گابلر» به اباجه‌گری، ابتذال، عادی‌سازی چند شوهری و اختلاط زن و مرد و «استفاده از نمادهای فرقه موسوم به بردگی جنسی و فراماسونری» متهم شده است. پس از انتشار این گزارش‌ها بود که اجرای این نمایش در سالن چهارسوی تئاتر شهر متوقف شد.

 

اما محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است: «ما پی‌گیری کردیم، آن‌طور که گفتند نیست؛ بلکه در این مسئله اغراق شده است.»

 

با این حال ستار هدایت‌خواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفته است «هدا گابلر» برخلاف ارزش‌های ملت ایران است و در اولین فرصت با هنرمندان که او از آن‌ها به‌عنوان «مسئولان و عاملان این نمایش» نام برد، به صورت قاطع برخورد خواهند کرد.

 

نمایش هدا گابلر یکی از مهم‌ترین نمایش‌نامه‌های ایبسن، نمایش‌نامه‌نویس سرشناس نروژی است و هدا گابلر، شخصیت اصلی این نمایش نمایانگر یک زن کاملاً قدرتمند و مسلط است.

 

«هدا گابلر» از مهم‌ترین نمایش‌نامه‌های ایبسن است که تا امروز بارها در صحنه‌های تئاترهای جهان به شکل‌های گوناگون روی صحنه رفته است.

هدا گابلر دختر نازپرورده‌ای است که زیبایی و رفتار او مردهای بسیاری را دل‌باخته می‌کند و می‌خواهد از هر نظر برترین باشد. او در جست‌وجوی به‌دست آوردن بهترین عاشق خود، مردهای بسیاری را محک می‌زند و از آنان انتظار کارهای خارق‌العاده دارد. او دوست دارد همان‌طور که خود دارای بلندپروازی‌های بسیار است و در راه دست یافتن به آن‌ها بسیار جسور است، عشاق او نیز دارای همین ویژگی باشند.

آثار نمایشی در ایران پیش از آن‌که روی صحنه بروند، توسط اداره نظارت و ارزش‌یابی مرکز هنرهای نمایشی بازبینی می‌شوند و سپس مجوز نمایش می‌گیرند. نمایش هدا گابلر هم از این مسیر اداری عبور کرده و مجوز نمایش گرفته و نخستین بار در جشنواره تئاتر فجر نیز به نمایش درآمده بود.

 

نمایش «هدا گابلر» با بازی نسیم ادبی، احمد ساعتچیان، مهدی بجستانی، رضا مولایی، شیوا ابراهیمی، روح‌الهه حق‌گو لسان و ندا حاجی‌بابایی و به کارگردانی وحید رهبانی روی صحنه رفته بود.

وحید رهبانی که متولد ۱۳۵۸ تهران است، در رشته کارگردانی مدرسه ملی تئاتر کانادا آموزش دیده است.

 

 

Share