Share

جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام و افزایش بداخلاقی در اصولگرایان از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «مغالطه حقوقی علیه مجمع » در مورد اختلاف‌نظرهایی است که بر سر جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام بروز کرده است.

در این سرمقاله آمده است: «این روزها موج جدیدی علیه جایگاه حقوقی و نقش مجمع‌ تشخیص مصلحت نظام در ساختار سیاسی کشور برپا شده است که هرچند نگارنده معتقد است ریشه‌ای سیاسی دارد اما از آنجا که در قالب الفاظ و گزاره‌های حقوقی مطرح می‌شود، لازم است از منظر دانش حقوق اساسی، سست بودن مبانی حقوقی آن مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.»

نویسنده این سرمقاله افزوده: «در خصوص جایگاه این مجمع که این روزها متأسفانه از سوی برخی مقامات رسمی هم مورد تخفیف قرار می‌گیرد، همین بس که در صدر اصل ۱۱۰ قانون اساسی که به وظایف و اختیارات رهبری نظام اسلامی اختصاص دارد از "تعیین‏ سیاست‌های کلی‏ نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ پس‏ از مشورت‏ با مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام" سخن آمده و در بند هشت همین اصل نیز از "حل‏ معضلات‏ نظام‏ که‏ از طرق‏ عادی‏ قابل‏ حل‏ نیست‏، از طریق‏ مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏" سخن گفته شده است. در اصول ۱۱۱و ۱۱۲و۱۷۷ قانون ‌اساسی نیز وظایف خطیر دیگری برعهده این مجمع قرار داده شده است که از جایگاه رفیع این نهاد عالی کشور خبر می‌دهد.»

در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «در حالی که قانون اساسی پس از بازنگری در سال ۱۳۶۸ است که خود چنین اجازه و جایگاهی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده که فصل‌الخطاب اختلافات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان باشد و در تقابل معرفی کردن مجمع و قانون اساسی مغالطه‌ای با اهداف سیاسی است که در هرصورت طرح آن و ادامه آن حقیقتاً زیبنده کشور به‌ویژه از جانب مسئولان بلند مرتبه کشور نیست.»

 

نویسنده سرمقاله تهران امروز ادامه داده است: «این مغالطه مانند این است که رئیس‌جمهور را به خاطر تغییر وزیران، برهم زننده نظم و ترتیب هیأت وزیران معرفی کنیم، در حالی که قانون چنین حقی را به رئیس‌جمهور داده و اتفاقاً این حق در راستای تمشیت امور هیأت وزیران است نه چیز دیگر. یا همین‌طور نمی‌توان شورای نگهبان را به خاطر پاسداری از شریعت و قانون، مورد مواخذه قرار داد که چرا مصلحت نظام را رعایت نمی‌کنند.»

متن کامل سرمقاله

 

«افزایش بداخلاقی در اصولگرایان»
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «بداخلاقی‌ها؛ چاقوی دولبه» در مورد فضای سیاسی ایران و اتهام‌زنی برخی از اصولگریان به اصلاح‌طلبان است.

 

در این سرمقاله آمده است: «ما و اکثریت گروه‌های اصلاح‌طلب، حرکت‌هایی که در چارچوب قانون اساسی است و اجازه می‌دهد احزاب و افراد در این چارچوب فعالیت کنند را انجام داده و خواهیم داد. فکر می‌کنیم باید در چارچوب قانون‌های شناخته شده، اعمال خود را انجام دهیم.»

این سرمقاله افزوده: «احزاب،‌ مطبوعات و رسانه ملی باید واسطه‌ای بین مردم و حاکمیت باشند. این نهادها در درجه اول باید حرف مردم را به خوبی بفهمند و بعد از آن این حرف‌ها را به‌درستی به‌گوش حاکمیت برسانند.»

در ادامه سرمقاله آرمان آمده است: «رواج بداخلاقی‌ها در جامعه یک چاقوی دولبه است. بنا به فرموده قرآن کریم که می‌فرماید از فتنه‌هایی بترسید که تنها ظالمانش ضرر نمی‌بینند بلکه طی آن همه ضرر خواهند کرد؛ لازم است تا به این نکته توجه شود، ظلم‌ به همه آسیب می‌رساند و در واقع با روا داشتن ظلم‌، تر و خشک با هم می‌سوزند در نتیجه باید از چنین روندی جلوگیری کرد. در حال حاضر تقوای سیاسی و اخلاق اسلامی رعایت نمی‌شود.»

سرمقاله افزوده است: «تهمت و افترا گاهی احزاب و جریانات و زمانی دیگر اشخاص را در بر می‌گیرد. در روزهای اخیر بداخلاقی‌هایی شایع شد که نمونه بارز آن در جریان مقابل (اصولگرایان) بود و بعضی تریبون‌ها موجبات برهم زدن فضا سیاسی را از طریق تخریب رقیب ایجاد می‌کند، ولی دود این رفتار به چشم همه می‌رود. نفع فضای تهمت و تخریب برای گروه‌هایی است که منتظر هستند هر کاری را که می‌خواهند، انجام دهند. ظاهراً برخی که منافعشان در حذف دیگران است به سخنان بزرگان هم توجه نمی‌کنند.»

متن کامل سرمقاله

 

سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «ایران در دستور کار مذاکرات آمریکا و چین»

سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «خوش شانسی دلار»

 

سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان «سکوت نخبگان»

 

 

Share