Share

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای، خطاب و عتاب اردوغان به عبادی را غیرمسئولانه و غیرمنطقی خواند.

ibadi-erdogan

حیدر العبادی  در پیامی کنایه‌آمیز در توئیتر عنوان کرد که خاک عراق به دست نیروهای خودی آزاد می‌شود و برای این کار نیازی به پیام اسکایپی و ویدئویی نیست.

این طعنه متوجه رفتار اردوغان پس از کودتای نافرجام ترکیه است که به کمک اسکایپ با مردم حرف زد و از آنها خواست به خیابان‌ها بیایند.

اردوغان در نشست شورای اسلامی اوراسیا در استانبول، در پاسخ اعتراض‌ها و تهدیدهای نخست‌وزیر عراق برای خروج سربازان ترکیه از پایگاه بعشیقه در شمال موصل، اظهارات تند و کم‌سابقه‌ای کرد. او حیدر العبادی را هم قواره خودش ندانست و از او خواست پا را از حد خودش فراتر نگذارد.

اردوغان گفت استقرار سربازان ترک در بعیشقه بنا بر توافق با رئیس دولت اقلیم کردستان است و ارتش ترکیه برای ماموریت‌های خود از بغداد دستور نمی‌گیرد. اعلام شده که نظامیان ترکیه برای آموزش رزمندگان کرد و توانمندسازی آنها در مقابله با داعش در بعشیقه حضور دارند.

پارلمان ترکیه اوایل اکتبر این ماموریت را یکسال دیگر تمدید کرد. مجلس عراق در واکنش به این مصوبه، خواستار خروج “نیروهای اشغالگر” از این کشور شد.

عبادی می‌گوید حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق، نقض حق حاکمیت این کشور است و از شورای امنیت خواسته اقدامی در این زمینه انجام دهد.

در تازه‌ترین واکنش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ترکیه در ائتلاف نظامی ضد داعش نیست: «بهتر است دو کشور اختلافات خود را از طریق گفت‌وگو حل کنند.»

اردوغان به عبادی: حد خودت را بدان

اولتیماتوم عراق به ترکیه برای خروج از اطراف موصل

Share