Share

آژانس های اطلاعاتی آمریکا بر این باور هستند که «رهبران ایران هنوز تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای نگرفته‌اند.»

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی از مقامات آمریکا نیز می‌گویند «مشکلات» اخیر تجهیزات هسته‌ای تهران و کارکنان آن، برنامه اتمی ایران را دو سال و یا بیشتر به تأخیر انداخته است.

 

بنا بر این گزارش، ارزیابی‌های سازمان‌های جاسوسی آمریکا که به کمک سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل انجام شده، باعث کاهش فشارهای سیاسی به رهبران آمریکا و اسرائیل برای حمله به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران شده است.

 

این گزارش می‌افزاید: «پیشرفت در ارزیابی توان اتمی ایران، این فرصت را به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا داده تا استراتژی گفت‌وگو و تعامل بیش‌تر با تهران را هم‌زمان با افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه ایران دنبال کند.»

 

بنا بر گزارش رویترز، «حملات مرگبار» به دانشمندان هسته‌ای ایران و نفوذ یک کرم کامپیوتری به تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم ایران، پیشرفت هسته‌ای ایران را کند کرده است.

 

مقامات ایرانی شهریور ٨٩ تأیید کردند که کرم استاکس‌نت به سیستم‌های صنعتی ایران و نیروگاه اتمی بوشهر نفوذ کرده است. با این حال ایران می‌گوید این کرم نتوانسته برای نیروگاه بوشهر مشکلی ایجاد کند.

 

«حملات مرگبار» به دانشمندان هسته‌ای که در گزارش رویترز آمده، درباره مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و فریدون عباسی است که در یک سال اخیر، جداگانه مورد سوءقصد قرار گرفتند. از بین این سه استاد دانشگاه، تنها فریدون سالمی جان سالم به در برد.

 

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران ٢١ دی ٨٩ خبر داد که ١٠ نفر از «عوامل» ترور مسعود علی‌محمدی که دی ١٣٨٨ ترور شد، بازداشت شده‌اند. ایران افراد بازداشت‌شده را «عوامل» موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل معرفی کرده است.

موشه یالون، وزیر امور استراتژیک اسرائیل نیز آذرماه گذشته گفت «مشکلات فنی» باعث شده تا جدول زمانی ایران برای تولید بمب اتمی عقب بیفتد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام اسرائیلی که پیش‌تر از فرماندهان نظامی و از کارکنان برنامه نظارت و بررسی امور نظامی ایران بوده، به رادیو اسرائیل گفت: «ایران دست‌کم سه سال تا تولید بمب اتمی فاصله دارد.»

با این حال آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران می گوید که ساخت سلاح هسته ای «حرام» است.

 

«تصمیم کلیدی»
گزارش رویترز می‌افزاید ژنرال مایکل هیدن، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در این باره (به تأخیر افتادن ساخت بمب اتمی توسط ایران) گفت ما نسبت به آنچه که فکر می‌کردیم، زمان بیش‌تری داریم.

 

هیدن گفت که اکنون بر این باور است که «تصمیم کلیدی» برای اقدام نظامی علیه ایران تا انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ به تأخیر افتاده است.

 

همچنین یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، به رویترز گفته است گروه‌های اطلاعاتی معتقدند که ایران لزوماً در مسیر توسعه سلاح‌های هسته‌ای نیست اما بحث‌های نسبتاً جدی در حکومت ایران وجود دارد که به این سمت حرکت کنند.

 

وی افزود: «حتی اگر مقامات ایرانی دست به اشتباه بزنند و به سمت ساخت سلاح‌های هسته‌ای بروند، مشخص نیست که آن‌ها توانایی انجام آن را داشته باشند. هر چند ایرانی‌ها در این زمینه دانش گسترده‌ای کسب کرده‌اند اما اجرای آن در عرصه عمل متفاوت است.»

 

بنا بر این گزارش، آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و چین به عنوان شش قدرت بزرگ و اعضای گروه ۱+۵، هفته آینده در استانبول در دیدار با مقامات ایرانی به دنبال گرفتن تضمین از ایران برای تولیدنکردن ساخت سلاح هسته‌ای هستند. با این حال تهران می‌گوید فعالیت‌های هسته‌ای‌اش برای تولید برق است.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ۱۴ دی جاری گفت ادامه دور تازه مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ اوایل بهمن ۸۹ در استانبول برگزار می‌شود.

سومین دور مذاکرات میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ بر سر برنامه هسته‌ای ایران، پس از ۱۴ ماه توقف، دوشنبه ١۵ آذر ۸۹ در ژنو برگزار شد.

 

 

Share