Share

بیژن روحانی – به گفته‌ی رئیس سازمان محیط زیست کشور، بنزین تولید داخل مشکلی برای آلودگی هوا ایجاد نمی‌کند بلکه ایرادات موجود مربوط به خودروهاست. پیش از این و به دنبال اوج گرفتن بحران آلودگی هوا در تهران و چند شهر بزرگ دیگر، برخی نمایندگان مجلس و همچنین رسانه‌ها در ایران این احتمال را مطرح کرده بودند که بنزین تولید داخل باعث تشدید این آلودگی‌ها شده است.


 

ایران پس از اعمال تحریم‌هایی از سوی آمریکا، میزان تولید این فرآورده‌ی نفتی را افزایش داد تا بتواند با کمبود احتمالی این ماده مقابله کند.

 

اینک به گفته‌ی محمد محمدی‌زاده، رئیس سازمان محیط زیست ایران، فرآورده‌های نفتی تولید داخل مشکلی ندارند و مشکل فقط مربوط به خودروهایی است که فاقد استاندارد جهانی هستند.

آقای محمدی‌زاده روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت در حدود ۳۰ درصد از ۸.۵ میلیون خودروی سواری که درکشور وجود دارد و مربوط به قبل از سال ۸۲ است استانداردهای لازم را ندارند که در این زمینه دولت می‌خواهد طبق برنامه آنها را از رده خارج کند.

به گفته‌ی رئیس سازمان محیط زیست ایران اکنون تمام خودروهایی که در ایران تولید می‌شوند دارای استاندارد جهانی هستند و دولت طرح از رده خارج کردن خودروهای تولید شده‌ی قبل از سال ۸۲ را آماده کرده است و ظرف ۱۰ الی ۱۵ روز آینده به مجلس ارائه خواهد کرد.

 

پیش از این محسن نریمان، نماینده‌ی بابل و عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص استفاده از بنزین داخلی هشدار داده و آن را از عوامل مهم تشدید آلودگی هوا ذکر کرده بود.

در آذرماه گذشته آقای نریمان به خبرگزاری «خانه ملت» در ایران گفته بود آلودگی هوای تهران به صورت غیر عادی در حال افزایش است و بنزین‌های غیر استانداردی که در تهران استفاده می‌شود موجب افزایش این آلودگی هوا شده است.

به گفته‌ی این نماینده‌ی مجلس تولید بنزین غیر استاندارد از یک طرف و از طرف دیگر بها ندادن به طرح‌هایی که برای توسعه‌ی مترو در نظر گرفته شده است موجب تشدید آلودگی هوا شده است.

او همچنین خواهان بررسی شاخص‌های استاندارد در تولید بنزین شده و از متخصصان محیط زیست خواسته بود تا مشخص کنند علت افزایش غیر عادی آلودگی هوای تهران نیامدن باران است و یا مشکل از بنزین مورد مصرف است؟

 

انوشیروان محسنی بندپی، نماینده‌ی مردم نوشهر و چالوس نیز به خبرگزاری مجلس ایران گفته است: «در سال ۷۴ قانونگذار قانون مبارزه با آلودگی هوا را تصویب کرد. در برنامه چهارم توسعه نیز بر این موضوع تاکید شد و دولت و وزارت نفت مکلف به ارائه سوخت استاندارد شدند، اما متاسفانه وزارت نفت تاکنون نتوانسته است سوخت استاندار را تحویل دهد و وزیر نفت اعلام کرده است که تا سال ۹۱ نمی‌تواند یک سوخت استاندارد را تولید کند.»

 

چنین اظهاراتی اما با واکنش مقامات دولتی در ایران رو به رو شد. پیش از اظهارات روز گذشته رئیس سازمان محیط زیست، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت نیز ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: «ریشه شایعه تشدید آلودگی هوای تهران به دلیل تولید و عرضه بنزین غیراستاندارد، در خارج از مرزها است. غرب در بازی تحریم بنزین به ‌ایران باخته است و ‌این خبر کذب نیز آخرین حلقه از سناریوهای نسنجیده تحریم است.»
آقای میرکاظمی از «رسانه‌های بیگانه» به عنوان عامل انتشار چنین «شایعاتی» نام برد.

 

همچنین «علیرضا ضیغمی»، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز افزایش آلودگی هوای تهران به دلیل تولید و توزیع بنزین غیراستاندارد را فرافکنی و دروغ بزرگ رسانه‌های بیگانه اعلام کرد و گفت: «بنزین سوپر تولید شده در ‌این مجتمع‌ها از نظر کیفیت فراتر از بنزین وارداتی است.»

 

محمد رویانیان، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نیز مقصر اصلی افزایش آلودگی هوا را بخاری و آب‌گرم‌‌کن‌های گازی دانست و اعلام کرد کیفیت بنزین تولید در واحدهای پتروشیمی از بنزین سوپر بالاتر است.

 

اکنون در حالی که بحث‌های فراوانی در خصوص دلایل اصلی افزایش آلودگی هوای تهران در هفته‌های گذشته وجود داشته بسیاری از کارشناسان یکی از راه‌حل‌های اساسی را کاهش حمل و نقل وابسته به سوخت‌های فسیلی و توسعه‌ی شبکه متروی تهران می‌دانند؛ شبکه‌ای که گسترش آن وابسته به پرداخت کافی و به موقع بودجه از سوی دولت است.

Share