Share

سازمان‌های امدادرسان هشدار داده‌اند که در صورت انجام حمله تدارک‌دیده شده به موصل، مقر اصلی گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شمال عراق ده‌ها هزار نفر آواره خواهند شد.

Refugees-2

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تخمین می‌زند که با حمله به موصل تا ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت پناهجویانی که به کمک‌های انسانی نیازمند خواهند بود، افزوده خواهد شد.

کارل شمبری، سخنگوی سازمان امدادرسان «شورای پناهندگان نروژ» (NRC) به خبرگزاری آلمان گفت در حال حاضر در اردوگاه‌های اضطراری اسکان حدود ۵۱ هزار نفر مقدور است. با در نظر گرفتن تدارکات ساخت و ساز اردوگاه‌های اضطراری دیگر این امکان برای حدود ۲۳۰ هزار نفر برآورده خواهد شد.

به‌گفته او اگر موج جدیدی از انسان‌ها آواره شوند با خلاء بزرگی که وجود دارد هرج و مرج غالب خواهد شد.

برخی از اردوگاه‌های اضطراری در نزدیکی جبهه‌های جنگ قرار دارند و به همین دلیل ارسال کمک به این اردوگاه‌ها دشوار خواهد بود.

افزون بر این، کمک‌های انسانی در عراق همواره با کمبود مالی مواجه‌ است. کارل شمبری گفت: «از سال‌ها پیش در این منطقه ما صدها هزار نفر آواره در این منطقه داریم اما منابع کافی مالی برای رسیدگی به وضعیت آن‌ها نداریم.»

او تأکید کرد که «عراق را فقط به دلیل مسائل امنیتی جدی می‌گیرند.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته است برای کمک به پناهجویان موصل به حدود ۲۰۰ میلیون دلار نیاز دارد اما تاکنون تنها حدود یک سوم این مبلغ را دریافت کرده است.

موصل آخرین سنگر داعش در عراق محسوب می‌شود. در حال حاضر در این منطقه ائتلافی از نیروهای مختلف در حال شکل‌گیری است که قصد دارند موصل را آزاد سازند.

به‌گفته ناظران احتمال حمله به موصل در همین ماه اکتبر نیز می‌رود.

Share