Share

هیأت‌های رسیدگی و موازی‌کاری و تحول تاریخی احزاب از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ایران است.

 

«هیأت‌های رسیدگی و موازی‌کاری»

 سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «پرواز مرگ‌بار» در مورد الزام ایران به رعایت مقررات جهانی سازمان هوانوردی غیرنظامی و جلوگیری از تشکیل هیأت‌های موازی برای تعیین علت سقوط هواپیما در ایران است.
 
در این سرمقاله آمده است: «بار دیگر پروازی به مقصد نرسید و ۷۷ نفر از مسافران، مظلومانه جان به جان آفرین تسلیم کردند. وزیر راه و ترابری درسخنانی بعد از سانحه به دو نکته اشاره کرد که جای تأمل دارد؛ اول اینکه گفت کمیته‌ای برای  عیب‌یابی تشکیل شده است. این اظهار نظر غیرفنی است، چون عبارت عیب‌یابی اذهان را به سمت نقص فنی هواپیما هدایت می‌کند، در حالی که مطابق آمار بیش از ۹۰ درصد از سوانح، معلول خطای انسانی است. نکته دیگر اینکه ایشان ادعا کرد نرخ سوانح هوایی کشور از متوسط جهانی پایین‌تر است. آمار و اطلاعات موجود صحت و درستی این ادعا را اثبات نمی‌کند بلکه برعکس نرخ سوانح هوایی ایران نه تنها نسبت به کشورهای پیشرفته بالاتر است بلکه در سطح خاورمیانه نیز وضع مطلوبی ندارد.»
 
نویسنده این سرمقاله افزوده: «در سال‌های اخیر انواع مختلف هواپیما اعم از شرقی و اروپایی و آمریکایی ساقط شده داشته‌ایم. توپولوف، فوکر و بالاخره بوئینگ. عدم امکان خرید هواپیمای نو و سختی تهیه قطعات مورد نیاز برای هواپیماهای ساخت آمریکا که چند دهه از خرید آنان می‌گذرد، باعث بروز سوانحی شده است.»
 
در بخش دیگری از سرمقاله می‌خوانیم: «بر اساس مقررات آنکس ۱۳ سازمان هوانوردی غیر نظامی ( ایکائو) برای بررسی سوانح هوایی تشکیلات و روش کار مدونی وجود دارد و همه کشورهای عضو مکلف به رعایت آن هستند. مطابق این مقررات بلافاصله پس از هر سانحه هوایی، سازمان هواپیمایی کشوری مربوطه یک هیأت از متخصصان مختلف در ۱۱ گروه کاری شامل ۳۳ نفر تشکیل می‌دهد که از جهات مختلف سانحه هوایی را بررسی و علت را تعیین و اعلام کنند.»
 
نویسنده سرمقاله آرمان ادامه داده است: «کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان یک مرجع کارشناسی تخصصی دارای اعتبار و موقعیت جهانی است و هیچ مرجع داخلی نمی‌تواند درمقابل نظرات آن معارضه داشته باشد. همان‌طور که در مسأله فوتبال چند سال پیش ناچار شدیم ضوابط جهانی را بر مصوبات و تصمیمات داخلی مقدم بداریم چون در غیر این صورت از خانواده جهانی فوتبال طرد می‌شدیم، در موضوع بسیار حساس هوانوردی غیر نظامی نیز باید به مقررات جهانی عمل کنیم و تعیین هیأت‌های رسیدگی خارج از چارچوب کمیسیون بررسی سانحه  سازمان هواپیمای کشوری و اقدامات سازمان‌های موازی اعم از قضایی و غیر قضایی قابل ترتیب اثر نیست. رعایت این مقررات نه تنها نافی استقلال ملی نیست بلکه برعکس نشانه بلوغ و بالندگی است.»
 
 
 
«تحول تاریخی احزاب»
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «گروه‌های سیاسی در آستانه تحول تاریخی و آرایش تازه» در مورد انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی ایران است که به نوشته نویسنده سرمقاله، احزاب برای حضور در آن باید تحولات تازه‌ای را شروع کنند.
 
در این سرمقاله آمده است: «اگر کسانی تلاش کنند که جناح‌های فعلی درون نظام در طیف‌های اصلاح‌طلبی و اصولگرایی را به لحاظ باورها و دکترین از یکدیگر جدا بکنند، کار نسنجیده‌ای را دنبال می‌کنند که مصلحت نظام و انقلا‌ب در چنین رویکردی تأمین نخواهد شد.»
 
این سرمقاله افزوده: «باید به طرف شفاف بودن حرکت کرد، باید رسانه ملی نقش تاریخی و ملی خود را ایفا کند و در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلا می و انتخابات‌های پس از آن  برای گروه‌هایی که قانون اساسی و مبانی آن را پذیرفته‌اند و قبول دارند، این فرصت را فراهم آورد که مواضع خود را ارائه دهند و عملکرد خود را در آن مواضع نقد کنند تا جامعه از احتیاط عبور کند و به انتخاب برسد. تا جامعه به انتخاب نرسد راه برون‌رفت از مشکلات پیدا نخواهد شد.»
 
در ادامه سرمقاله مردم‌سالاری آمده است: «احزاب و گروه های سیاسی باید بپذیرند که زمان پوست انداختن فرا رسیده است و شجاعانه چگونگی پوست انداختن خود را، خود تعیین کنند تا شرایط رقابت و حضور جدید خود را به دست خود فراهم آورند. بهتر است در چنین شرایطی به دنبال مقصر نگردند که چه کسی باعث شده است تا آن‌ها مجبور به پوست انداختن شوند، بدانند مسببین هم باید پوست بیندازند به نفع مبانی مصرح قانون اساسی. این اقدام توسط هر فرد یا گروهی آغاز شود، اقدامی است شجاعانه و راهی است برای خروج از بی‌نقش بودن.»
 
سرمقاله افزوده است: «گروه‌های سیاسی درون نظام در آستانه آرایشی تاریخی قرار دارند. منتظر معجزه نباید نشست، باید در ظرف جامعه کاری کرد و فرصت را از آن‌ها که به بهانه عدم حضور دیگران، در اندیشه شکست خورده تک‌صدایی و یک‌دست کردن جامعه هستند، باید گرفت.»
 
 
 
سایر مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «عقلایی کردن مطالبات فعالان اقتصادی»

 سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «دموکراسی لبنانی و هژمونی غربی»
 
 
 
Share