Share

امیر محمد بهرامی نوا ـ نزدیک جشنواره فجر که می‌شود همه خبر‌ها پیرامون این مهم‌ترین جشنواره‌ سینمایی سال می‌گذرد. معمولاً کمتر خبرهای دیگر به گوش می‌خورد. اما در این اوضاع و احوالی که در این مملکت حاکم است در این روز‌ها می‌شود خبرهای دیگر را هم گرفت، مثل اینکه تمام سینماگران جهان در حمایت از جعفر پناهی و محمد رسول اف به میدان آمده‌اند و حتی امروز خبردار شدم که پل هاگیس کارگردان فیلم «تصادف» پیشنهاد داده که در فرش قرمز مراسم اسکار در ماه فوریه همه کسانی که روی فرش قرمز حاضر می‌شوند با زدن روبان سفید روی لباسشان همیت جمعی سینماگران جهان را در حمایت از این دو سینماگر اعلام کنند. به هر حال وضعیت اینگونه است که در کل جهان همه باری برای حمایت از این دو نفر به پاخاسته‌اند، اما در ایران کمتر خبری از حمایت از این دو کارگردان است. البته این در حالی است که این هفته اتفاقاتی در این مورد افتاد. خبر‌ها را بخوانید تا خودتان بفهمید.

 

یک: اتفاق منحصر به فرد در سینمای ایران


از خبرهای خوب شروع کنیم تا به منفی‌بافی و سیاه‌نمایی متهم نشویم. خبر خوب احتمال اکران دو فیلم عباس کیارستمی در سینمایی در تهران است. پردیس ملت همیشه سورپرایزهای جالبی برای سینما دوستان داشته و حالا قرار است دو فیلم به نمایش درنیامده عباس کیارستمی را برای سینمادوستان تهرانی اکران کند. پردیس ملت قرار است شیرین و کپی برابر اصل را که در جشنواره‌های مختلف جهانی به نمایش درآمده‌اند، برای اولین بار در تهران روی پرده بیاورد. سال‌هاست که فیلم‌های عباس کیارستمی، سینماگر نام‌آور ایرانی در سالن‌های سینمای کشورش اکران نشده و حالا همه از این اتفاق خوشحالیم. براساس آمار منتشرشده در وب‌سایت‌های مربوط به فروش جهانی فیلم‌های درحال اکران، فیلم «کپی برابر اصل» به کارگردانی عباس کیارستمی و نقش‌آفرینی «ژولیت بینوش» تا روز ‌١٢ دسامبر ‌٢٠١٠ فروش جهانی ‌٣٨٨/٣ میلیون دلار (بیش از ‌۴ میلیارد تومان) را در کشورهای نمایش‌دهنده داشته است. این فیلم که از روز ۷ آبان (۲۹ اکتبر) در سینماهای اسپانیا به‌روی پرده رفته است، تاکنون به فروش ‌٢/١ میلیون دلار رسیده است تا پس از فرانسه دومین کشور استقبال‌کننده از این فیلم نام بگیرد.

دو: قول رهایی پناهی از زبان مشایی

اعضای خانه سینما در یک اقدام بی‌نظیر با رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد دیدار کردند و این کشش و کوشش نشان داد که رحیم مشایی چقدر در نامزدی دوره بعدی ریاست جمهوری مصمم است و در این مسیر قصد دارد از ابزار سینما و سینماگران نیز استفاده کند. البته توحیدی می‌گوید: «دیدار اهالی سینما با رحیم مشایی به دعوت خانه سینما نبوده است.» فرهاد توحیدی رییس هیأت مدیره خانه سینما در ادامه این صحبت گفت: «با یک مجموعه اقتصادی برای انجام طرح‌های مشترک که مربوط به رفاه و تامین اجتماعی اعضاء خانه سینماست، در حال مذاکره و گفت‌وگوهایی درباره کارآفرینی هستیم. این دوستان اصرار داشتند به دلیل اینکه مسوولان دولتی به خصوص رئیس کمیسیون فرهنگی دولت آقای مشایی در این زمینه نقش موثری دارند، در جریان این فعالیت قرار بگیرند و در ادامه راه از تسهیلات دولتی در این زمینه استفاده شود.» وی تصریح کرد: «آقای مشایی به دعوت آن دوستان مجموعه اقتصادی در جلسه شرکت کرده‌اند و ما هم استقبال کردیم.» رییس هیأت مدیره خانه سینما به موارد مطرح شده در زمینه پناهی و رسول‌اف اشاره کرد و گفت: «آقای مشایی در زمینه مسأله آقای پناهی و رسول‌اف قول مساعد دادند و گفتند آقای رئیس‌جمهور هم پیگیر این ماجراست و خبرهای خوبی خواهیم شنید.» در این مملکت اتفاقات جالبی می‌افتد، یکی از این اتفاقات این است که فیلمسازی به انتخاب فردی اعتراض دارد، به خاطر آن اعتراض زندانی می‌شود و به او تهمت می‌زنند و برایش حکم سنگین می‌برند، آن وقت معاونش قول مساعد می‌دهد تا برای نجات او اقدام کند. با نمک است، نه؟

 

سه: دستمزد زیاد بازیگران غرامت بازی آنهاست

سیل فیلم‌های جریان ابتذال در سینمای ایران به حدی است که حالا دیگر برایش دلیل و برهان خلق می‌شود. در تازه‌ترین این دلیل‌ها یک منتقد سینما گفت: «بازیگران چهره سینما با مطالبه دستمزد‌های زیاد در فیلم‌های سطح پایین، غرامت بازی خود در این فیلم‌ها را طلب می‌کنند.»


امیر پوریا، منتقد سینما در ارتباط با مطالبه دستمزدهای متفاوت بازیگران سینما در پروژه‌های مختلف گفت: «تهیه‌کنندگان و کارگردان‌هایی که توانایی ساخت آثار مورد توجه مخاطبان را ندارند، در فیلم‌های خود به استفاده از بازیگران چهره پناه می‌برند و مسلماً از جانب آن‌ها نیز با ارقام متفاوت برای دستمزد روبرو می‌شوند. در سینما و تلویزیون ایران متأسفانه فرهنگ شناخت ستاره وجود ندارد اما مسأله دستمزد بازیگران چهره نیز تنها منوط به سینمای ایران نمی‌شود، امری اپیدمی است که در تمام جهان وجود دارد و نباید با یک نگاه رسمی و اداری با این مقوله برخورد شود.» این منتقد بیان کرد: «استفاده از بازیگران چهره برای فروش آثار سینمایی تنها منوط به سینما نمی‌شود، مسأله‌ای است که در تئا‌تر نیز، البته بسیار کمتر، دیده می‌شود، اما به دلیل طلب کردن جنس خاصی از بازی در تئا‌تر، این بازیگران توانایی کمتری برای حضور دارند و نمونه‌های آن نیز امسال در روی صحنه‌های تئا‌تر دیده شد.» پوریا گفت: «بازی کردن در فیلم‌های کپی دست چندم فیلم فارسی پیش از انقلاب، مسلماً اعتبار و تجربه‌ای را به بازیگر نمی‌افزاید؛ به همین دلیلی بازیگر غرامت بازی و اسم خود را در این فیلم‌ها طلب می‌کند و این مسأله کاملا طبیعی است.»

 

چهار: تلفات اخراجی‌ها ۳ آغاز شد

 

قسمت تازه اخراجی‌ها هنوز روی پرده نیامده تلفات جبران ناپذیرش را آغاز کرد. این بار البته این تلفات جانی بود ویکی از هنروران فیلم اخراجی‌ها ۳ ظهر سه‌شنبه گذشته در حالی که گروه مشغول صرف ناهار بودند بر اثر بی‌احتیاطی از طبقه دوم ساختمانی سقوط کرد و درگذشت. این حادثه در یکی از مجتمع‌های تجاری پایتخت رخ داد و طی آن هنرور ۵۵ ساله‌ درگذشت.

 

دکتر شجاعی، پزشک کشیک اورژانس تهران، با بیان اینکه امدادگران اورژانس در ساعت ۱۵ و۲۰ دقیقه عصر امروز از طریق تماس شهروندی در جریان حادثه‌ای در یکی از مجتمع‌های تجاری تهران قرار گرفتند، گفت: «امدادگران پس از حضور در صحنه با جسد بی‌جان مرد میانسالی مواجه شدند که از طبقه دوم در چاهک آسانسور سقوط کرده بود.» وی گفت: «این مرد میانسال پیش از رسیدن امدادگران، به علت شدت جراحات وارده ناشی از سقوط از طبقه دوم جان خود را از دست داده بود.» فیلمبرداری اخراجی‌ها ۳ به کارگردانی مسعود ده‌نمکی از روز شنبه در لوکیشن جدید آغاز شده و جمع زیادی از هنروران نیز در این لوکیشن مقابل دوربین می‌روند. به این خبراضافه کنید حضور اکبر عبدی را به عنوان بوقچی ستاد انتخاباتی محمد رضا شریفی‌نیا که در نقش نامزد انتخابات در این فیلم بازی می‌کند. ظاهراً همه چیز مهیاست تا اخراجی‌ها ۳ همه باورهای جامعه ما را زیر سؤال ببرد، حتی با بازیگران ستاره مقبول مردم!

 

پنج: تشکیل صنف تهیه کنندگان توسط دولت تمرکزگرایی فرمایشی است

«در مجمع عمومی اتحادیه تهیه‌کنندگان که به اتحادیه شماره ۲ معروف است شرکت نمی‌کنیم زیرا تشکیل چنین اتحادیه‌ای را یک سانترالیسم فرمایشی می‌دانیم و این تصمیم نیز یک عمل کاملا صنفی است.» این جمله بخشی از بیانیه‌ای است که اعضای انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران چهارشنبه شب ۲۲دی ماه با حضور اعضای شورای عالی تهیه‌کنندگان بر آن تاکید کردند.


عبدالله اسفندیاری از مدیران سابق بنیاد سینمایی فارابی با مثبت ارزیابی کردن تشکیل چنین جلساتی گفت: «ما بعد از مدت‌ها با یک اتفاق نظر دور هم جمع شده‌ایم و من بسیار واضح این مسئله را حس می‌کنم. ما بیش از هم طرفدار وحدت هستیم و حتی این ما هستیم که سوال می‌کنیم چرا عده‌ای می‌خواهند وحدتی را که به خوبی زیر نظر شورای عالی و به صورت فدراتیو تشکیل شده است به هم بزنند. در سیستم فدراتیو مطالبات به خوبی تامین می‌شود و امکان راند‌خواری نیز حذف می‌شود. ما امروز دیگرانی را که بر طبل تفرقه می‌کوبند دعوت می‌کنیم تا دست از تفرقه بردارند. زیرا کار ما زیر چتر خانه سینما است و یک فعالیت صنفی همراه با تعامل با دولت است و تهیه‌کنندگان نیز جزء خانواده سینما هستند.»

عبدالله اسفندیاری طی سخنانی با اشاره به دلایل شرکت نکردن در مجمع عمومی اتحادیه جدیدالتاسیس تهیه‌کنندگان که به اتحادیه شماره ۲ معروف است گفت: «ما در مجمع عمومی اتحادیه تهیه‌کنندگان که به اتحادیه شماره ۲ معروف است شرکت نمی‌کنیم زیرا تشکیل چنین اتحادیه‌ای را یک سانترالیسم فرمایشی می‌دانیم و این تصمیم نیز یک عمل کاملا صنفی است.»

 

شش: وزیر ارشاد دیدن هر فیلمی را به خانواده‌اش توصیه نمی‌کند

 

از بلبشو بودن اوضاع همین بس که رأس فرهنگ کشور زیر مجموعه‌هایش را تلویحاً زیر سوال می‌برد و در این شرایط با حرف‌هایش عملا مشروعیت سینما را به چالش می‌کشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه متن. حاشیه تلویزیون گفت: «توصیه نمی‌کنم هر فیلمی که در سینما اکران می‌شود را خانواده‌ام ببینند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه گفت: «بعضی فیلم‌ها هنوز به استاندارد‌های ما نرسیده‌اند ولی همه تلاشمان را می‌کنیم تا هرچه جلو‌تر می‌رویم فیلم‌هایی بسازیم که بتوانیم دیدن آن را به دیگران هم توصیه کنیم. در جشنواره امسال فیلم‌های قابل پیشنهاد برای دیدن، بیش از سال گذشته است و این روند مطلوبی است که روز به روز بهتر خواهد شد و چون در رابطه با یک سری سوژه‌ها اعلام حمایت کردیم، باید از این ابزار در جهت مناسب استفاده کنیم تا بتوانیم با ارایه پیام‌های درست به مقابله با ایران هراسی و اسلام هراسی در فیلم‌ها و بازی‌های رایانه‌ای غربی بپردازیم.»


وی افزود: «خط قرمز‌هایی هست که هرگز اجازه نمی‌دهیم از آن تخطی شود و فرهنگ غرب بدین وسیله ترویج شود، اما باید این نکته را هم در نظر داشت بعضی اختلاف نظر‌ها به تفاوت سلیقه برمی‌گردد و این تشخیص مسایل فرهنگی را دشوار می‌کند، ولی به مواردی که صریحاً با فرهنگ ما مغایر باشد اجازه پخش نمی‌دهیم و تلاش می‌کنیم تا با پرهیز از افراط و تفریط و کنار گذاشتن سلیقه‌ها طبق ضوابط عمل کنیم.» این هم از کرامات شیخ ماست به هر حال!

 

هفت: یک فیلم نیم ساعته از ۸ سال جنگ نداریم

 

ناصر تقوایی را همه‌تان می‌شناسید. فیلمسازی که آن قدر فیلم کم ساخته و کیفیت برایش اهمیت بالایی داشته که حاضر است خانه‌نشین باشد اما کاری نکند که نتواند پایش بایستد. چند روز قبل او در جایی درباره محدودیت‌های سینمای ایران حرف‌هایی زد که شاید برایتان شنیدنی باشد. او گفت: «آنچه که امروز به آن کم بها داده می‌شود بحث آموزش است. امروز دانشکده‌ها سدی قوی در برابر استعداد‌ها هستند و این سد آنچنان قوی است که حتی اگر نیما یوشیج نیز امروز حضور داشت نمی‌توانست وارد این دانشکده‌ها شود.» ناصر تقوایی معتقد است سینمای امروز ایران بازتاب واقعیت‌های جامعه نیست و به همین دلیل است که مخاطبان و مردم از سینما استقبال نمی‌کنند.

کارگردان فیلم کاغذ بی‌خط با اشاره به وضعیت فیلم کوتاه گفت: «امروز فیلم‌های کوتاه به لحاظ تکنیکی رشد زیادی کرده‌اند و قابل مقایسه با دوره‌های گذشته نیستند. امروز ابزار دیجیتال به دلیل سهولت و آزادی که به فیلم‌سازان داده است به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر کاری را تمرین کنند و تجربه به دست آورند و کم‌کم به یک زبان شسته و رفته و قوام یافته برسند.»


تقوایی با اشاره به سینمایی کیارستمی گفت: «به طور مثال موضوعاتی که در فیلم‌های کیارستمی مطرح می‌شود اگر به فیلم‌ساز دیگری داده شود ‌‌نهایت می‌تواند یک فیلم ۲۰ دقیقه‌ای بسازد اما کیارستمی با ساختن درست یک فیلم بلند از درون این مضمون خارج می‌کند.»

تقوایی با اشاره به علاقه‌مندی مردم به سینما گفت: «اگر دامنه محدودیت‌ها کمتر بود سینما بزرگ‌ترین شغل مردم این کشور بود. سینما این قابلیت را دارد و آنقدر وسیع و گسترده است که همه به آن روی بیاورند. اما به دلیل بعضی مشکلات امروز از بین نزدیک به ۱۰۰ گونه فیلم موجود فقط چند نوع آن در کشور ساخته می‌شود. لذا ما مشاهده می‌کنیم که فیلم‌هایی در گونه‌های علمی، نظامی، تخیلی و… نداریم. حتی در بحث‌های تاریخی نیز به طول مثال درباره ۸ سال دفاع مقدس آثار قابل درخوری نداریم و اگر بگویند یک فیلم نیم ساعته از این ۸ سال نشان داده شود وجود ندارد.»

Share