Share

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای به مفاد بیانیه‌ای که نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه در ریاض صادر کردند واکنش نشان داد.

gulf-cooperation-council-saudi-turkey

وزرای کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس و ترکیه ایران را به مداخله‌گری در کشورهای منطقه متهم کردند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه که شنبه ۲۴ مهر منتشر شد، مواردی را که شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه در بیانیه خود آورده‌اند «اتهام» و «فرافکنی» خواند و آن را فاقد «حسن نیت» دانست.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: «کشورهایی که مداخله‌جویی‌های غیرمسوولانه آن‌ها در سایر کشورها موجب گسترش ناامنی، جنگ و تروریسم شده و حاکمیت ملی همسایگان خود را نقض کرده‌اند، در مقامی نیستند که دیگران را به مداخله نکردن در امور منطقه نصیحت کنند».

اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه هفته گذشته در ریاض برگزار شد. وزرای خارجه ترکیه و عربستان شامگاه پنجشنبه ۲۲ مهر در پایان این نشست در یک کنفرانس خبری مشترک، گفتند که ایران در مسائل داخلی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه مداخله می‌کند.

آنها همچنین با حضور شبه نظامیان حشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل مخالفت کردند.

وزارت امور خارجه ایران، ابراز نگرانی کشورهای عضو این شورا درباره فعالیت موشکی ایران را نشان دهنده «بی‌اطلاعی صادرکنندگان بیانیه از مفاد برجام» دانست و نوشت که بر اساس برجام، قطع‌نامه‌های قبلی درباره فعالیت موشکی ایران از جمله قطع‌نامه ۱۹۲۹ از زمان اجرای برجام ملغی شده است.

وزارت امور خارجه ایران در پایان بیانیه خود نوشت: «جمهوری اسلامی ایران از پیشگامان طرح ایده خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی بوده و در صورت صداقت و رفتار دوستانه کشورهای مذکور، حاضر به همکاری با آن‌ها در جهت تحقق این ایده است».

پیشتر تعدادی از مقامات ایران از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری گفته بودند که آمادگی دارند برای رفع اختلافات بین تهران و ریاض و کشورهای هم‌پیمان با عربستان سعودی در منطقه، با آنها گفت‌وگو کنند.


بیشتر بخوانید:

ترکیه و عربستان: شبه نظامیان شیعه در عملیات موصل نباشند

Share