Share

ایران می‌گوید که دو هواپیمای آمریکایی ساقط شده در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران سرنگون شده‌اند و لاشه این هواپیما‌ها در اختیار سپاه است. این در حالی است که مقامات آمریکایی سرنگونی این هواپیما‌ها از سوی ایران را تکذیب کرده‌اند.

 
به گزارش خبرگزاری فارس، علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران اعلام کرده است که «هواپیماهای آمریکایی در خلیج فارس قطعا توسط سپاه پاسداران سرنگون شده‌اند و الان این هواپیما‌ها در اختیار سپاه است.»
 
وی با بیان اینکه لاشه این هواپیما‌ها در «در زمان مناسب» نمایش داده خواهد شد، گفت: «آمریکایی‌ها خودشان را ابرقدرت و دارای بالا‌ترین تکنولوژی و علم می‌دانند و طبیعی است که چنین مسائلی را به راحتی قبول نکرده و تکذیب کنند.»
 
وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا چندی پیش با تایید سقوط دو هواپیماهای آمریکایی در خلیج فارس، ادعای مقامات ایرانی در رابطه با سرنگونی این هواپیما‌ها توسط سپاه پاسدارن را تکذیب کرده بود.
 
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران ۱۲ دی ماه سال جاری از «ساقط کردن» دو هواپیمای «جاسوسی» در خلیج فارس توسط سپاه خبر داده بود.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرمانده نیروی هوافضای سپاه اعلام کرده بود: «ما تا الان تعداد زیادی از هواپیماهای جاسوسی و فوق پیشرفته آن‌ها (کشورهای غربی) را سرنگون کرده‏ایم.»
 
فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران گفته بود که هواپیماهای جاسوسی به «میزان محدود» به حریم هوایی ایران «تجاوز» کرده‌اند.
 
به گفته فرمانده نیروی دریایی سپاه این هواپیما‌ها «جزو مدرن‌ترین هواپیماهای بدون سرنشین شناسایی نیروی دریایی آمریکا با قابلیت پروازی بالا» بودند.
Share