Share

در حالی که شورای نگهبان در شهریور گذشته طرح کاهش اختیارات این شورا در بررسی کاندیداهای انتخابات مجلس را که مجلس تصویب کرده بود مغایر با قانون اساسی دانسته بود، نمایندگان مجلس بار دیگر این طرح را تصویب کردند.

majles2

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نمایندگان مجلس روز یکشنبه ۲۵ مهر به استفساریه‌ای رأی مثبت دادند که بر اساس آن پس از اعلام درستی انتخابات یک حوزه انتخابیه از سوی شورای نگهبان، این شورا نمی‌تواند صلاحیت فردی که در این حوزه انتخاب شده است را رد کند و یا آرای او را باطل کند.

این استفساریه با ۱۵۱ رأی موافق، ۶۶ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ رأی، تصویب شد.

این طرح که توسط علی مطهری، نماینده تهران ارائه شده بود پیش از این در جلسه هفتم شهریور سال جاری مجلس به تصویب رسیده بود اما شورای نگهبان آن را مغایر قانون اساسی دانسته بود.

عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ۲۰ شهریور گفت: «این طرح به نوعی در صدد کاهش اختیارات شورای نگهبان بود و حق اظهار نظر شورای نگهبان را درباره صلاحیت نامزدهای مجلس شورای اسلامی محدود کرده بود و مغایر با اصل ۹۹ قانون اساسی تشخیص داده شد».

در اصل ۹۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است که شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه‌پرسی‌ها را بر عهده دارد.

شورای نگهبان بر این اصل چندین تفسیر به امضای اعضای وقت نوشته است که به موجب برخی از این تفسیرها شورای نگهبان موظف است که بر «تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و رد صلاحیت کاندیداها» نظارت کند.

طرح کاهش اختیارات شورای نگهبان در انتخابات مجلس در پی رد صلاحیت مینو خالقی، نامزد منتخب مجلس در اصفهان، در مجلس دهم تصویب شده است. در دهمین دوره انتخابات مجلس، مینو خالقی، نماینده اصلاح‌طلبان با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رأی نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان شد اما بر اساس برخی از گزارش‌های غیررسمی، به بهانه «عدم رعایت شئونات اسلامی در سفرهای خارج از کشور» از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد. این موضوع مدتی اختلافات جدیدی را در بین اکثریت نمایندگان مجلس و وزارت کشور در سویی و شورای نگهبان در سوی دیگر ایجاد کرد که در نهایت نظر شورای نگهبان غالب شد و مینو خالقی از راهیابی به مجلس بازماند.

روز گذشته (شنبه ۲۴ مهر) علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «سیاست‌های کلی انتخابات» را به سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ کرد و در آن بار دیگر بر نظارت استصوابی شورای نگهبان در انتخابات تأکید کرد.

بیشتر بخوانید:

نظارت استصوابی تأکید مجدد ولایی یافت

طرح مجلس برای کاهش اختیارات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداها رد شد

Share