Share

نیروهای مسلح مخالف دولت سوریه که از سوی ترکیه حمایت می‌شوند توانستند شهر دابق، پایگاه ایدئولوژیک داعش را به طور کامل به تصرف خود درآورند.

turkey-supported-millitants-in-dabeq

عکس از آرشیو – نیروهای مخالف دولت اسد مورد حمایت ترکیه با تانک و تسلیحات سنگین در شمال سوریه

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تیپ حمزه با حمایت ارتش ترکیه یکشنبه ۱۶ اکتبر/ ۲۵ مهر با دو هزار نیروی مسلح وارد شهر دابق، در نزدیکی مرز شمالی سوریه و ترکیه شدند و با وجود مقاومت کم نیروهای داعش، توانستند آنها را از این شهر بیرون برانند.

سیف ابو بکر، یکی از فرماندهان تیپ حمزه گفت که نیروهای داعش پس از ترک شهر دابق به سمت شهر الباب، که به مراتب پایگاه بزرگتری برای شبه نظامیان داعش است، عقب‌نشینی کردند.

به گفته این فرمانده نیروهای مخالف اسد، داعش در شهر دابق به طور بسیار گسترده‌ای مین گذاری کرده است.

این عملیات با کمک حملات هوایی ترکیه و ائتلاف جهانی ضد داعش انجام گرفت. جنگنده‌های ارتش ترکیه بمباران شهر دابق و ارشاق و نیز روستاهای اطراف این مناطق را از روز گذشته آغاز کردند.

شهر دابق مرکز تبلیغات ایدئولوژیک داعش به شمار می‌رفت. اعضای داعش بر این باورند که دابق صحنه «نبرد آخرالزمان» بین مسیحیت و اسلام خواهد بود. مجله سایبری داعش نیز، از این رو، دابق نام‌گذاری شده است. این شهر در اوت ۲۰۱۴ به تصرف داعش درآمده بود.

در هفته‌های گذشته داعش نیروهای تازه نفس از جمله سپاه الاسرا را به این منطقه اعزام کرده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز روز گذشته گفت که ترکیه قصد دارد پس از جرابلس و الراعی، وارد دابق شود و منطقه‌ای به وسعت پنج هزار کیلومتر برای بازگشت پناهندگان سوری به عنوان منطقه امن اعلام کند.


بیشتر بخوانید:

ترکیه به دابق، مرکز ایدئولوژیک داعش در سوریه، حمله کرد

Share