Share

ارتش عراق در سپیده دم یکشنبه ۱۶ اکتبر/ ۲۴ مهرماه ده‎ها هزار اطلاعیه بر روی شهر موصل ریخت. ارتش در این برگه‌ها خطاب به شهروندان اعلام کرده که نیروهای نظامی در آخرین مرحله آماده‌سازی عملیات بازپسگیری این شهر قرار دارند.

mosul

موصل دومین شهر بزرگ عراق و آخرین شهر این کشور است که هنوز تحت کنترل داعش قرار دارد

این اطلاعیه‌ها حاوی پیام‌های مختلفی بودند از جمله در یکی از آنها ارتش به مردم اطمینان داده که در جریان پیش‌روی واحدهای نظامی و حمله‌های هوایی شهروندان هدف قرار نمی‌گیرند. در اطلاعیه‌ای دیگر از مردم خواسته شده تا از حضور در محل‌ها و مکان‌های شناخته شده متعلق به شبه‌نظامیان داعش خودداری کنند.

حمله به موصل ظرف دو هفته آینده آغاز خواهد شد. موصل دومین شهر بزرگ عراق و آخرین شهر این کشور است که هنوز تحت کنترل داعش قرار دارد.

در حال حاضر نیروهای داعش در موصل گیر افتادند و انتظار می ورد که نبرد سختی را پیش بگیرند. داعش در نبردهای پیشین برای دفاع از سرزمین‌های تحت کنترل خود از مردم به عنوان سپر دفاعی استفاده کرده بود.

افزون بر این مقامات عراق نگران‌اند که گسیل و مهاجرت دسته‌جمعی مردم عملیات بازپسگیری موصل را با پیچیدگی مواجه سازد. به همین خاطر آنها در اطلاعیه‌ای دیگر از مردم خواسته‌اند تا در خانه‌های خود بمانند و شایعات داعش را باور نکنند. ارتش از در این اطلاعیه‌ها نوشته «آرامش خود را حفط کنید و به فرزندانتان بگویید این یک بازی یا توفانی است پیش از باران». همچنین در اطلاعیه آمده «زنان فریاد نزنند و از روح فرزندانشان محافظت کنند».

داعش از دوسال پیش کنترل موصل را به دست گرفته است. تا پیش از جنگ این شهر نزدیک به دو میلیون نفر جمعیت داشت.

سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که این نهاد خود را برای بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات انسان‌دوستانه آماده می‌کند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تخمین می‌زند که با حمله به موصل تا ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت پناهجویانی که به کمک‌های انسانی نیازمند خواهند بود، افزوده خواهد شد.


در همین زمینه

هشدار نسبت به فاجعه آواره شدن صدها هزار نفر پس از حمله به موصل

Share