Share

واشنگتن و لندن می‌گویند قدرت‌های غربی تحریم‌های بیشتر اقتصادی علیه سوریه؛ روسیه و ایران در نظر خواهند گرفت. یک روز پس از نشست کوتاه و بی‌نتیجه در لوزان که «با امید به اجرای آتش بس تازه در حلب» با حضور وزیران خارجه ۹ کشور برگزار شد، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در لندن در  نشستی با حضور نمایندگان ده کشور اروپایی و همتایان عرب‌ آنها در خاورمیانه شرکت کرد.

kerry

وزیر خارجه آمریکا پس از این نشست، روسیه و سوریه را به «ارتکاب جنایات جنگی در حلب» متهم کرد. وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا هم‌چنین از قصدشان برای اعمال تحریم‌های جدید اقتصادی علیه حکومت بشار اسد و حامیانش سخن گفتند.

رادیو زمانه برای بررسی نشست لوزان و لندن، پرسش‌های زیر را با دو کارشناس سیاسی رضا تقی زاده در گلاسکو و حسن هاشمیان در واشنگتن مطرح کرد:

  • هشدار و تهدید به تحریم روسیه و سوریه و متحدانش – در صورت عملی شدن – می‌تواند روسیه و سوریه و جمهوری اسلامی  را رویکردهایشان در حلب باز دارد؟
  • دو نشست لوزان و لندن با وجود پافشاری روس‌ها به ادامه بمباران و اختلاف نظرها و تنش‌ها چه اهمیتی داشت؟
  •  روسیه با امضای توافق‌نامه با سوریه در پایگاه «لاذقیه» ماندنی شد. فرصتی که به این ترتیب به روسیه داده شده آیا تغییری جدی در سیاست مسکو در سوریه ایجاد خواهد کرد؟
  • جمهوری اسلامی با میلیاردها دلار هزینه و تلفات انسانی چه به دست خواهد آورد؟

Share