Share

برای اولین مرتبه در ایران، معماری راه و حاشیه راه، در مسیر اتوبان شمال اجرا می‌شود. مدیرعامل شرکت آزاد راه تهران-شمال از عقد قرارداد با یک شرکت ایتالیایی برای معماری راه خبر داد و گفت این شرکت وظیفه روشنایی مسیر، ساخت توقفگاه و استراحتگاه یا نصب حفاظ بین باندهای رفت و برگشت را برعهده خواهد داشت.

tehran-shomanl

مذاکره با ایتالیایی‌ها از چندی پیش در رسانه‌ها مطرح بود و از سوی منتقدان دولت یازدهم “اشتغال‌زایی برای خارجی‌ها” و افزایش “قراردادهای مشکوک با بیگانگان” توصیف می‌شد.

مهران اعتمادی، مدیرعامل شرکت آزاد راه تهران-شمال می‌گوید معماری حاشیه راه، مفهومی کاملا جدید است و به پیشنهاد عباس آخوندی، وزیر راه و ترابری مورد توجه قرار گرفت: «این پروژه که شامل روشنایی مسیر، ترانشه‌ها، ساخت توقفگاه‌ها و استراحتگاه‌های بین راه، چشم انداز دور و نزدیک، انطباق رنگ‌ها با طبیعت و… می‌شود.»

او روز دوشنبه ۲۶ مهر، به خبرگزاری ایلنا گفته است که شرکتی ایتالیایی این امر را برعهده گرفته و قیمتی داده که ۴۰درصد از شرکت‌های داخلی کمتر است: «ابتدا برای اجرا شدن این پیشنهاد، به شرکت‌های ایرانی و حتی به دانشکده هنر و معماری دانشگاه تهران مراجعه شد، اما آنها بیشتر به ساختن راه و آیین‌نامه‌های موجود توجه داشتند نه معماری راه.»

اعتمادی ابراز امیدواری کرده که الگوی معماری راه در سایر مسیرها و نقاط کشور اجرا شود.

پروژه آزاد راه تهران شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر، قدمتی ده‌ها ساله دارد و قرار است پایتخت ایران را بدون گذار از شهر کرج و با کاهش ۶۰کیلومتر از مسیر، به شهرهای مازندران متصل کند. این پروژه پنج قطعه دارد و سال‌هاست به دلایلی چون مشکلات اقتصادی و بی‌کفایتی پیمانکاران به تعویق افتاده است. بخش مهمی از این پروژه و ساخت تونل‌های مسیر به دست چینی‌ها بود.

تنها قطعه چهارم این پروژه به طول ۲۰ کیلومتر که سه راهی مرزن‌آباد را به چالوس متصل می‌کند، تکمیل شده‌ و باقی قطعات نیمه‌تمام مانده‌اند.

عباس آخوندی، وزیر راه ایران قول داده که این آزاد راه در نوروز ۹۶ افتتاح شود.

Share