Share
 در پی چهار دور تظاهرات بر علیه حکومت ایران در کابل، شهر هرات طی روزهای شنبه و یکشنبه،۲۵ و ۲۶ دی ماه شاهد تظاهرات مشابه در محکومیت سیاست حکومت ایران در مقابل افغانستان بود.

 
به گزارش خبرنگار زمانه در افغانستان، با وجود ابراز نگرانی شدید ایران از تظاهرات در کابل، تظاهر کنندگان در دو روز متوالی مقابل کنسولگری ایران در هرات، شعار «مرگ بر خامنه ای و مرگ بر احمدی‌نژاد» سر دادند.
 
درتظاهرات کابل که بیشتر به بخاطر توقف ترانزیت مواد سوختی ازطریق ایران صورت گرفته بود، احزاب «مشارکت ملی» و «همبستگی» نقش داشتند و شماری از رهبران و اعضای این احزاب شرکت کرده بودند.
 
فدا حسین مالکی، سفیر ایران درکابل، با «مغرض و عناصر غربی» خواندن تظاهرکنندگان از دولت افغانستان خواسته بود تا با شناسایی تظاهرکنندگان در مقابل سفارت این کشور، به بازداشت آنان اقدام کند.
 
اما رفیع فردوس مشاور مرکز رسانه های حکومت افغانستان گفت که «کابل تهران نیست و طبق قانون اساسی افغانستان شهروندان این کشورحق دارد در هر مورد که معترض باشند حق خود را ابراز کنند.»
 
در همین راستا، روز گذشته وزارت خارجه ایران با احضار سفیر افغانستان در تهران نسبت به « تاثیرات منفی» این تظاهرات بر روابط دو کشور هشدار داد.
 
به رغم نگرانی و هشدارهای ایران، تظاهرکنندگان در هرات، ایران را حکومتی می خواندند که دوستی و دشمنی آن مشخص نیست.
 
در نخستین روز تظاهرات هرات که به دعوت « افغان ملت» یک حزب افراطی ملی گرا صورت گرفت، معترضان با نشر قطعنامه‌ای از سازمان ملل و دولت افغانستان خواستند بر ایران فشار آورد تا به تعهداتش پایبند بماند و در غیر این صورت اقلام ایرانی تحریم شود.
 

افزون برآن، روز یک‌شنبه نیز معترضان به سیاست جمهوری اسلامی ایران در مقابل کنسولگری ایران در هرات تجمع کردند و ضمن سردادن شعار علیه سران حکومت ایران بر عملی شدن خواسته‌های تظاهرات روز گذشته تاکید کردند. 

 

بیش از ۱۹۰۰ تانکر حامل بنزین و گازوئیل افغانستان که از کشورهای ترکمنستان و عراق خریداری شده،  از آذر ماه جاری در خاک ایران متوقف شده‌اند.
 
ایران می‌گوید نگران است که مواد نفتی ترانزیتی از طریق دولت افغانستان در اختیار نظامیان ناتو قرار گیرد اما دولت این کشور و ناتو این موضوع را رد کرده‌اند.
 
در همین حال رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته گفت «جریانی» می‌خواهد روابط ایران و افغانستان را «تخریب» کند. وی گفت مسأله ترانزیت سوخت به افغانستان در مذاکرات نمایندگان دو کشور بررسی گردید و «این مسأله حل شد و هفته‌ گذشته نیز سوخت به داخل افغانستان منتقل شد.»
 
با این حال، مقامات افغانستان می‌گویند با وجود توافق ایران و افغانستان بر سر اجازه عبور تانکرهای سوخت، جمهوری اسلامی ایران همچنان مانع از ورود تانکرهای مواد سوختی به افغانستان می‌شود.

 

Share