Share

پس از بمباران چند هفته‌ای حلب و کمک به نیروی هوایی اسد که با انتقادهای جهانی همراه بود، مسکو اعلام کرد آتش‌بسی ۸ ساعته و انساندوستانه در روز  پنجشنبه ۲۰ اکتبر در حلب برقرار می‌شود.

People remove belongings from a damaged site after an air strike Sunday in the rebel-held besieged al-Qaterji neighbourhood of Aleppo

غیرنظامیان در حلب بدون آب، دارو و مواد خوراکی زیر بمباران قرار دارند.

رئیس ستاد ارتش روسیه، سرگئی رودسکوی اعلام کرد دمشق و مسکو در نظر دارند پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا چهار بعد از ظهر به وقت محلی) در حلب آتش‌بس برقرار کنند. او گفت غیرنظامیان و مخالفان مسلح اسد می‌توانند شهر را در این فاصله زمانی ترک کنند.

رودسکوی عنوان کرد که این اقدام، یک فرصت انساندوستانه است. خبرگزاری اینترفاکس به نقل از او نوشت: «مخالفان اسد می‌توانند از بخش شرقی حلب با عبور از دو مسیر خارج شوند.»

ارتش روسیه از شورشیان سوری خواسته که مین‌های گذرگاه‌های مربوطه را برای عبور امن مردم پاکسازی کنند.

نظامیان روسی و سوری از چند هفته قبل مواضع مخالفان مسلح اسد را بمباران می‌کنند. کشورهای غربی دولت‌های دمشق و مسکو را متهم می‌کنند به این که به نام مقابله با “تروریست‌ها”، غیرنظامیان را گوشت دم توپ کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) روز دوشنبه ۱۷ اکتبر خبر داد که یک خانواده ۱۲ نفری سوری در تازه‌ترین بمباران حلب کشته شده‌اند.

چند ساعت پیش از تصمیم مسکو به آتش بس در حلب، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در ملاقات خود در لوگزامبورگ،  از سوریه و روسیه خواسته بودند که به بمباران حلب پایان دهند.

فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود این فراخوانی جدی به دولت‌های دمشق و مسکوست. او از مسکو خواست مساعی و امکانات خود را برای مذاکره و یافتن راه‌حلی دیپلماتیک در بحران سوریه به جریان اندازد.

کشته شدن غیرنظامیان در حملات تازه به حلب

Share