Share

احکام قضایی سنگین علیه محمدباقر و سیامک نمازی در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا اعتراض واشنگتن را برانگیخت اما سخنگوی وزارت خارجه ایران این اعتراض را دخالت در امور قضایی ایران خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۲۸ مهر در واکنش به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره احکام قضایی سنگین علیه محمدباقر و سیامک نمازی گفت: «هر گونه مرتبط ساختن مسائل داخلی ایران و احکام قضایی مستقل دادگاه‌های ایران علیه مجرمان و جاسوسان بیگانه به فضای بین‌المللی کسب و کار و سرمایه‌گذاری در ایران نمونه تلاشی بیجا، بیهوده و بی‌ثمر برای اثرگذاری بر روند همکاری‌های جهانی با جمهوری اسلامی ایران است.»

قاسمی این اقدام آمریکا را خشتی دیگر توصیف کرد که بر «دیوار بلند بی‌اعتمادی» ایران نسبت به آمریکا خواهد افزود.

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۷ مهر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران محمدباقر و سیامک نمازی را به‌همراه چهار نفر دیگر به نام‌های علیرضا امیدوار، نزار زکا، فرهاد عبدصالح و کامران قادری به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

سیامک نمازی مدیر ایرانی آمریکایی دفتر برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی «کرسنت» در امارات و از دست‌اندرکاران شرکت مشاوره «آتیه ‌بهار» در ایران، در مهرماه ۱۳۹۴ بازداشت شد. محمدباقر نمازی، پدر ۸۰ ساله سیامک نمازی نیز پس از دستگیری پسرش به ایران آمد و او سوم اسفندماه سال گذشته دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. این دو زندانی تابعیت ایرانی و آمریکایی دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در بیانیه خود بازداشت و محاکمه محمدباقر و سیامک نمازی را «ناعادلانه» خواند و نسبت به سلامتی آن‌ها ابراز نگرانی کرد.

همچنین در این بیانیه آزادی فوری آمریکایی‌های زندانی در ایران درخواست شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی «هیچ اهمیتی برای گفتارهای مداخله‌جویانه و سیاستهای زیاده‌خواهانه مقامات آمریکایی» قائل نیست و «سیاست‌های مزاحم دولتمردان آمریکایی راه به جایی نبرده و باز هم نخواهد برد.»

در پی اعلام احکام قضایی محمدباقر و سیامک نمازی، روز سه‌شنبه بابک نمازی، پسر محمدباقر و برادر سیامک نمازی بیانیه‌ای از طرف خانواده نمازی منتشر کرد و حکم آن‌ها را «شوک‌آور» خواند.

در این بیانیه گفته شده که جزئیات اتهامات این دو همچنان نامشخص است.

بیشتر بخوانید:

احکام سنگین قضایی برای شش متهم به جاسوسی آمریکا

Share