Share

سخنگوی دولت می‌گوید هدف از تغییرات کابینه تقویت دولت و برآورده کردن توقعات به بهترین شکل بود و جابه‌جایی دیگری صورت نخواهد گرفت.

Nobakht

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، شامگاه چهارشنبه ۲۸ مهر، در برنامه تلویزیونی “تیتر امشب” توضیحاتی در باره تغییرات کابینه داد. او گفت روحانی تصمیم دیگری برای جابه‌جایی سایر اعضای کابینه ندارد: «اگر مواردی بود طبیعی بود الان انجام می‌شد.»

سخنگوی دولت در مورد تغییر علی جنتی گفت: «وقتی روحانی به این نتیجه رسید که با تغییر وزیر، وزارتخانه و کل حوزه فرهنگ از کارایی بهتری برخوردار می‌شود در این راستا اقدام کرد.»

گفته شده که روحانی به ویژه از عقب نشینی جنتی در موضوع کنسرت‌ها در مشهد و قم ناراضی بوده است.

جنتی در متن استعفانامه خودش به برخی جریان‌های سیاسی اشاره کرده که  با زیرپا گذاشتن تعهدات اخلاقی، مسائل را وارونه جلوه دادند و عالمان و شخصیت‌های دینی را به عملکرد وزارت ارشاد بدبین کردند. او افزوده که باید در آینده منتظر تشدید جوسازی‌ها بود.

سخنگوی دولت در توضیح دلیل استعفای وزیر آموزش و پرورش نیز گفته که تصمیم بر این شد تا نیروی هماهنگ‌تری بیاید: «همچنین بحث استیضاح او مطرح بود و علاوه بر این همه جامعه به نوعی با این وزارتخانه در ارتباطند و این جمع‌بندی به مصلح کل وزارتخانه و جامعه بود.»

تغییر سه وزیر در کابینه روحانی آن هم در فاصله شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری بعدی، بحث‌های زیادی را در محافل سیاسی و رسانه‌ای دامن زده است. سویه اصلی گمانه‌ها و تحلیل‌ها متوجه انتخابات ۹۶ است.

نوبخت گفته است هدف از تغییرات برآورده کردن توقعات به بهترین شکل بود. روشن نیست با رفتن سه وزیر و سپردن وظایف به دست معاونان آنها، توقعات جامعه در حوزه‌های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و فرهنگ چگونه و طبق چه ساز و کاری به بهترین شکل برآورده خواهد شد.

ظاهرا روحانی با این تغییرات صوری، بیش از  فرصت آفرینی برای عملی کردن شعارهایش، پیامی تعاملی به اصولگرایان معتدل داده تا  از آرای آنها در انتخابات ۹۶ محروم نشود.

تغییرات کابینه؛ ترمیم رابطه با اصول‌گرایان

Share