Share

سازمان ملل از اعلام آمادگی روسیه برای تمدید آتش‌بس حلب تا دوشنبه ۲۴ اکتبر خبر داد. قرار است امدادگران، مجروحان و بیماران  را از صبح جمعه ۲۱ اکتبر از شهر خارج کنند.

syria-allepo

سازمان ملل متحد می‌گوید روسیه قبول کرده که آتش‌بس در شرق حلب را تا ۷۲ ساعت دیگر تمدید کند. یان اگلند، هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل، عصر پنجشنبه ۲۰ اکتبر در ژنو گفت: «مفری از روز جمعه تا دوشنبه در حلب خواهیم داشت.»

مقامات سازمان ملل پیشتر از مسکو تضمین گرفته بودند که آتش‌بس ۸ ساعته روز پنجشنبه را سه ساعت تمدید کند.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با استقبال از تمدید آتش‌بس گفت این فرصتی برای تامین نیازمندی‌های پزشکی و دارویی مردم حلب خواهد بود.

وزارت دفاع روسیه اما هنوز خبر سازمان ملل را تایید نکرده است. سرگئی شویگو تنها گفته است که پوتین با تمدید ۲۴ ساعته آتش بس تا ساعت ۱۸ عصر جمعه ۲۱ اکتبر موافقت کرده است. شویگو به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که دولت سوریه نیز تمدید ا‌تش‌بس را پذیرفته است.

همکاران سازمان ملل در صددند از صبح جمعه مجروحان و بیماران را از حلب خارج کنند تا به مداوای آنها در جای دیگری پرداخته شود. یان اگلند عنوان کرده که طرفین منازعه، تضمین کرده‌اند که مراقب جان امدادگران در خلال رسیدگی‌های انساندوستانه باشند.

قرار است صدها نفر از مجروان و بیماران حاضر در شرق حلب، یه به بخش غربی حلب یا به ادلب منتقل شوند. غرب حلب و استان ادلب، در کنترل مخالفان دولت سوریه قرار دارند.

یان اگلند یادآوری کرده که با همه پیش‌بینی‌ها و تدابیر، تخلیه مجروحان و بیماران خطرات بالقوه‌ای دارد: «اینجا سوریه است و هر آن بیم رویدادی نامنتظر می‌رود.»

این اشاره‌ای است به بمباران کاروان کمک‌های امدادی صلیب سرخ و سازمان ملل که ۱۹ سپتامبر انجام شد. در این حمله ۲۰ نفر کشته شدند و چند تن اقلام کمکی نیز از بین رفت.

درگیری نظامی در حلب، به‌رغم اعلام آتش‌بس

Share