Share

آخرین نظرسنجی‌های پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از کاهش فاصله دونالد ترامپ با هیلاری کلینتون حکایت دارد.

trump-clinton

نیمی از جمهوری‌خواهان می‌گویند در صورتی که کلینتون پیروز شود، نتیجه انتخابات را نخواهند پذیرفت

خبرگزاری رویترز، شنبه ۲۲ اکتبر/ اول آبان گزارش داد که آخرین نظرسنجی سایت این خبرگزاری نشان می‌دهد که فاصله ترامپ با کلینتون به نصف کاهش یافته است.

این نظرسنجی که نشان می‌دهد که پس از آخرین مناظره دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا با وجود برجسته شدن موارد شکایت از ترامپ به اتهام تعرض جنسی محبوبیت او بین رأی دهندگان آمریکایی بیشتر از پیش شده است.

بر اساس این نظرسنجی، در حالی که محبوبیت ۴۴ درصدی کلینتون نسبت به نظرسنجی هفته دوم اکتبر تغییری نداشته است، ترامپ توانسته است با جلب نظر۴۰ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی نسبت به گذشته سه درصد بر محبوبیت خود بیفزاید و فاصله‌اش را با کلینتون به نزدیک به نصف گذشته کاهش دهد.

در این نظرسنجی گری جانسون، نامزد لیبرتارین‌ها شش درصد آراء و جیل استاین از حزب سبز، تنها دو درصد آراء را به دست آوردند.

با این وجود همچنان ۶۳ درصد آمریکایی‌ها بر این باورند که ترامپ به زنان تعرض جنسی کرده است. ۳۴ درصد از این افراد هواداران حزب جمهوری‌خواه هستند.

نیمی از جمهوری‌خواهان در صورتی که کلینتون پیروز شود، نتیجه انتخابات را نخواهند پذیرفت

این نظرسنجی نشان داد که نیمی از هواداران حزب جمهوری‌خواه آمریکا نتیجه انتخابات آمریکا را، چنانچه کلینتون پیروز انتخابات شود، نخواهند پذیرفت.

۷۰ درصد جمهوری‌خواهان نیز بر این باورند که پیروزی احتمالی کلینتون تنها نتیجه «اخذ غیرقانونی آراء» و «تقلب انتخاباتی» خواهد بود.

دونالد ترامپ که به نمایندگی از حزب جمهوری‌خواه نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده است، در هفته گذشته چندین بار گفت که معتقد است درباره او دائماً «تقلب» می‌شود و «در انتخابات امسال  تقلب خواهد شد».

او در آخرین مناظره خود با کلینتون با تکرار این ادعا، گفت تا تاریخ برگزاری انتخابات «من [این موضوع را برای شما] به حالت معلق خواهم گذاشت». این جمله ترامپ، واکنش‌های بسیاری را از سوی هواداران حزب دموکرات در پی داشت. آنها این جمله را «تهدیدآمیز، تحریک آمیز و ناقض دموکراسی» خواندند.

۷۰ درصد هواداران کاندیدای حزب دموکرات در آخرین نظرسنجی گفتند که چنانچه ترامپ پیروز انتخابات شود، نتیجه را خواهند پذیرفت.

حزب دموکرات و دولت ایالات متحده روسیه را به حملات سایبری علیه حزب دموکرات و سیستم رأی‌گیری آمریکا متهم می‌کنند. کلینتون و اوباما روابط مالی ترامپ با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را در انجام این حملات سایبری مؤثر می‌دانند.


بیشتر بخوانید:

آخرین مناظره کلینتون و ترامپ؛ سلامت انتخابات موضوع اصلی

Share