Share

رییس جمهوری ایران، شنبه یکم آبان در همایش «روز ملی روستا» اعلام کرد که دولت به تنهایی نمی‌تواند «موج بزرگ بیکاری» در ایران را مهار کند. حسن روحانی از مخالفانش خواست «دعواهای کودکانه» را کنار بگذارند و برای مهار بیکاری در ایران با دولت همکاری کنند.

حسن روحانی در همایش روستا، عکس: خبرگزاری مهر

حسن روحانی در همایش روستا، عکس: خبرگزاری مهر

روحانی در این همایش گفت: «بزرگ‌ترین مشکل کشور ما در سال‌های آینده موج بیکاری است و تمام مشکلات کشور، ریشه‌اش به بیکاری برمی‌گردد.»

بر اساس آخرین آماری که مرکز آمار از نرخ بیکاری در ایران منتشر کرده، نرخ بیکاری در میان زنان تقریباً دو برابر مردان است. بیشترین نرخ بیکاری هم در گروه سنی ۲۰ تا ۲۵ سال است. در این گروه سنی، ۲۲ درصد مردان جوان و ۴۵ درصد زنان جوان ایرانی بی‌کارند. علاوه بر این، نرخ بیکاری در استان‌های ایران هم تفاوت دارد. مرکز آمار در آخرین آماری که پاییز گذشته از نرخ بیکاری در استان‌های کشور منتشر کرد، اعلام کرده بود که استان کرمانشاه بالاترین نرخ بیکاری در ایران را دارد.

رییس جمهوری ایران در همایش یاد شده خبر داد که در سال جاری برای نخستین بار یک میلیون و ۲۰۰ هزار متقاضی شغل وارد بازار کار شده است. دولت از عهده مهار این موج برنمی‌آید. حسن روحانی در این‌باره به صراحت گفت: «با امکانات فعلی حتماً نمی‌توانیم پاسخگوی این تعداد متقاضی کار باشیم.»

او از مخالفانش خواست که به «دعواهای کودکانه» خاتمه دهند و با دولت همراه شوند و «یک حرکت بزرگ» برای مهار بیکاری در کشور را به وجود آورند.

سال گذشته، وزارت کار اعلام کرده بود که بیش از ۴۰ درصد اقتصاد کشور قابل ردیابی نیست. کارشناسان اقتصادی معتقدند که نرخ مشارکت اقتصادی در ایران پائین است و میلیونها نفر از مردم ایران با وجود آنکه توانایی فعالیت اقتصادی دارند، اما معلوم نیست از چه راهی گذران می‌کنند.

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهوری هم اعلام کرده بود که نرخ بیکاری در میان زنان تحصیلکرده ایرانی بیش از ۴۰ درصد است.

برای مهار بیکاری در ایران، دولت می‌بایست در سال جاری ۴۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کرد، اما در این زمینه توفیقی به دست نیاورد.

به پایان کار دولت «تدبیر و امید» هفت ماه بیشتر باقی نمانده. استعفای سه وزیر و ترمیم کابینه، دولت روحانی را آسیب‌پذیر کرده است.

حسن روحانی در همایش یاد شده از رسانه‌های مخالف دولت خواست « از دروغ، اتهام، اختلاف‌افکنی، ایجاد تفرقه و جناح‌بندی‌های غیرضروری» دست بردارند و به جای «حرف‌های صد من یک غاز» برای تخفیف بحران بیکاری تلاش کنند.

رییس جمهوری ایران به ترمیم کابینه هم اشاره کرد و گفت گاهی به ثبات و گاهی به تغییر نیاز است.

Share