Share

تلویزیون دولتی عراق اعلام کرده است که نظامیان این کشور موفق شده‌اند حملات گروه تروریستی داعش را دفع کنند و کنترل کامل شهر کرکوک در شمال عراق را به دست گیرند. هنوز منابع مستقل این خبر را تأیید نکرده‌اند.

یک پیشمرگه کرد که راه مواصلاتی موصل را زیر نظر گرفته

یک پیشمرگه کرد که راه مواصلاتی موصل را زیر نظر گرفته

نیروهای امنیتی عراق گزارش داده‌اند که همه تروریست‌های داعش در حمله به کرکوک به قتل رسیده‌اند و برخی هم با کمربندهای انتخاری خود را منفجر کرده‌اند. پیشروی به سوی موصل ادامه دارد.

داعش راه‌های مواصلاتی موصل را مین‌گذاری کرده و بمب‌های جاده‌ای هم مانع پیشروی سریع نظامیان عراقی به سوی دومین شهر بزرگ این کشور است. علاوه بر این تک‌تیراندازهای داعش و تروریست‌های انتحاری نیز به مقاومت ادامه می‌دهند. نیروهای عراقی با موصل ۱۵ کیلومتر فاصله دارند. ناظران احتمال می‌دهند که آزادسازی موصل چند هفته بیشتر طول نکشد.

مقامات امنیتی عراقی می‌گویند مرکز اداری کرکوک، تا صبح شنبه ۲۲ اکتبر کانون درگیری بوده است. شامگاه گذشته در این منطقه درگیری‌های شدیدی بین نظامیان عراقی و داعش درگرفت.

روز گذشته نیروگاه برق دبس در ۴۰ کیلومتری شمال غرب کرکوک هم مورد حمله نیروهای داعش قرار گرفت. در این حمله ۱۲ نفر کشته شدند که دست‌کم سه الی چهار نفر آن‌ها ایرانی بودند.

کرکوک در ۱۷۰ کیلومتری جنوب شرقی موصل قرار دارد. عملیات موصل دوشنبه ۱۷ اکتبر آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. در این عملیات ۳۰ هزار نیروی ارتش عراق، پیشمرگه‌های کرد و شبه‌نظامیان شیعه شرکت دارند. نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا نیز از این عملیات پشتیبانی هوایی می‌کنند. رسانه‌های داخلی نزدیک به سپاه پاسداران اما می‌گویند فقط ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه در این عملیات شرکت دارند.

سفر کارتر به عراق

در این میان اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا هم برای سرکشی از نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، وارد این کشور شده است. رسانه‌های خبری جهان گزارش داده‌اند که هدف کارتر از سفر به عراق دیدار با فرماندهان آمریکایی و مذاکره با آنان درباره پیشروی نیروهای عراقی در جبهه موصل است.

پیش از این اشتون کارتر اعلام کرده بود که با ترکیه پیرامون مشارکت نطامیان این کشور در عملیات آزادسازی موصل توافق‌هایی به دست آمده است. هدف این است که اختلافات بین دولت ترکیه و عراق از میان برداشته شود.

ترکیه اصرار دارد که در عملیات آزادسازی موصل شرکت کند. دولت عراق اما مشارکت ترکیه را رد کرده و از دولت ترکیه خواسته نظامیانش را از این کشور خارج کند. از دسامبر سال جاری تاکنون، مستشاران نظامی ترکیه عده‌‌ای از سنی‌ها و کردها را آموزش می‌دهند.

در سال جاری این سومین بار است که وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا به عراق سفر می‌کند. نیروهای آمریکایی، نظامیان عراقی را آموزش می‌دهند و در طراحی عملیات با آن‌ها مشورت می‌کنند.

Share